Zające w ogrodzie, mogą być uciążliwe i wyrządzać szkody w postaci obgryzania kory drzewek owocowych. Odwiedziny zająców, mogą nasilić się w okresie zimowym, gdy brakuje pożywienia na polach, w ich naturalnym środowisku. Aby choć trochę uniknąć szkód, które mogą wyrządzić te zwierzęta, możemy zabezpieczyć nasz ogród, ale też pamiętajmy, że możemy pomóc tym zwierzętom w trudnym dla nich okresie. Na skraju lasu można ustawić paśniki, aby tam się posilały i nie wędrowały do naszych ogródków. Zające można dokarmiać od końca listopada do przełomu lutego i marca. W paśnikach można umieścić owies, siano oraz warzywa np. kapustę, jarmuż, marchew czy buraki.
Pamiętaj, aby nie dokarmiać tych zwierząt w naszym ogródku, tym sposobem nauczymy zające, aby przychodziły do nas po pożywienie, ryzykując, że dodatkowo wyrządzą szkody w naszych uprawach i drzewkach. Zające dokarmiamy tylko w miejscach ich naturalnego występowania.

Jak zabezpieczyć ogród?
Najważniejszą rzeczą jest właściwe ogrodzenie, które powinno mierzyć co najmniej 1,2 – 1,6 m. Warto zadbać o odpowiednie podmurowanie lub umieścić siatkę na głębokość około 30 cm, tym sposobem unikniemy podkopów przez zające. Ogrodzenie najlepiej zrobić z siatki o małych oczkach, przez które nie przecisną się zwierzęta leśne.
Dodatkowym, ale niekoniecznym zabezpieczeniem, będzie pastuch elektryczny, który skutecznie odstraszy nie tylko zające. Zające szybko uczą się, że nie mogą przekroczyć tej granicy, równocześnie nie narażając ich zdrowia.
Zające to bardzo płochliwe zwierzęta, które reaguj na gwałtowny ruch i niespodziewane dźwięki. Prostym sposobem będzie rozwieszenie na płotach i drzewkach reklamówek lub puszek, które wprawione w ruch przez podmuchy wiatru, będą szeleścić i wystraszą te małe szkodniki.

Zające, w poszukiwaniu pożywienia, kiedy brakuje go na polach, mogą uszkodzić nasze małe, rosnące drzewkach. Warto pomyśleć o tym, żeby zamontować osłonki na pnie drzewek. Taką osłoną może być plastikowa tuba, siatka metalowa lub plastikowa, gruba, perforowana folia, czy też chochoł ze słomy. Gdy zające nie będą mogły dostać się do pokarmu, zrezygnują i opuszczą ogród, w poszukiwaniu pożywienia w innym miejscu.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl