W okresie jesienno-zimowym nasze domowe storczyki są szczególnie narażone na przewianie. Napływ zimnego powietrza z zewnątrz, może być dotkliwy dla roślin, a przemarznięcie doprowadzić nawet do ich śmierci.
Podczas gdy temperatura ulega obniżeniu, powinniśmy z większą rozwagą wietrzyć pomieszczenia. Należy unikać wszelkiego rodzaju przeciągów. Warto również odsunąć storczyka od szyby, w szczególności na czas dużych przymrozków. Liście przemarzniętego storczyka stają się wiotkie i szkliste. Temperaturę należy obniżać stopniowo i unikać szybkiej cyrkulacji zimnego powietrza pomiędzy pokojami.
Kilka podstawowych zasad:
- Dostosuj wymagania uprawowe do danego rodzaju storczyka
To najważniejsza kwestia. Zimowanie storczyków zależy od ich odmiany jednak pewne zasady są wspólne. Niektóre nie wymagają szczególnych zabiegów w tym okresie jak np. popularne hybrydy phalaenopsisów czy dendrobia phalaenopsis. Inne muszą przejść chłodny i suchy okres spoczynku w celu inicjacji kwitnienia. Dendrobia nobile, cymbidia, katleje, niektóre odmiany paphiopedilum czy cambrii wolą niższe temperatury.
- Zmniejsz nawożenie
W okresie jesienno-zimowym wegetacja storczyków jest spowolniona a w niektórych przypadkach całkowicie ustaje. Nie należy więc wówczas ich nawozić tak jak w okresie wegetacyjnym. Wystarczy, że nawieziesz je np. 1 raz na półtora miesiąca mniejszą o połowę dawką nawozu. Spokojnie! Nic im się nie stanie. Więcej szkody możesz uczynić nawożąc je w tym czasie. Roślina nie wykorzystuje w pełni składników z nawozu i odkładają się one w korzeniach, co nie jest dla nich korzystne.
- Zmniejsz podlewanie
W okresie jesienno-zimowym należy również zmniejszyć podlewanie. Dotyczy to głównie częstotliwości. Podlewaj rośliny po zupełnym przeschnięciu podłoża. Absolutnie nie może być ono stale wilgotne. Tutaj bardzo wiele zależy od warunków otoczenia dlatego w żadnym wypadku nie sugeruj się pseudoradami typu – „podlewaj co 2 tygodnie”.
- Zwiększ wilgotność powietrza
Zimowanie storczyków przypada na okres grzewczy. Centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze co nie sprzyja uprawie storczyków. Często właśnie w tym okresie storczyki giną. Aby zwiększyć wilgotność możesz:
- zawiesić nawilżacze na kaloryfery lub postawić bezpośrednio przy roślinach
- zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz
- umieścić doniczkę na podstawce wypełnionej mokrym keramzytem
- zamgławiać i zraszać storczyki (jednak rób to rano aby do wieczora zdążyły całkowicie wyschnąć
- Staraj się zapewnić zimowanym storczykom maksymalną ilość światła
Jesienią i zimą dzień jest bardzo krótki. Dlatego ważne aby w tym okresie zapewnić storczykom jak najwięcej światła. Oczywiście najlepsze jest to dzienne, naturalne światło. W tym celu możesz ustawić swoje rośliny na południowych parapetach.
Możesz również rozważyć sztuczne doświetlanie. Nie jest to jednak konieczne bo i bez tego storczyki świetnie dają sobie radę pod warunkiem zachowania powyższych zasad.
Zimowanie storczyków wcale nie jest problematyczne. Niemniej należy je trochę inaczej traktować niż wiosną czy latem. Jeżeli będziesz o tym pamiętać one odwdzięczą się zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Bo tak właśnie to działa. Jeśli je kochasz, o nie dbasz to wygrywasz. Pamiętaj tylko, że udawanie nic Ci nie da bo rośliny wszystko potrafią rozszyfrować. Są sprytne oraz inteligentne na swój roślinny sposób.