W okresie jesienno-zimowym nasze domowe storczyki są szczególnie narażone na przewianie. Napływ zimnego powietrza z zewnątrz, może być dotkliwy dla roślin, a przemarznięcie doprowadzić nawet do ich śmierci.

Podczas gdy temperatura ulega obniżeniu, powinniśmy z większą rozwagą wietrzyć pomieszczenia. Należy unikać wszelkiego rodzaju przeciągów. Warto również odsunąć storczyka od szyby, w szczególności na czas dużych przymrozków. Liście przemarzniętego storczyka stają się wiotkie i szkliste. Temperaturę należy obniżać stopniowo i unikać szybkiej cyrkulacji zimnego powietrza pomiędzy pokojami.

Kilka podstawowych zasad:

  1. Dostosuj wymagania uprawowe do danego rodzaju storczyka

To najważniejsza kwestia. Zimowanie storczyków zależy od ich odmiany jednak pewne zasady są wspólne. Niektóre nie wymagają szczególnych zabiegów w tym okresie jak np. popularne hybrydy phalaenopsisów czy dendrobia phalaenopsis. Inne muszą przejść chłodny i suchy okres spoczynku w celu inicjacji kwitnienia. Dendrobia nobile, cymbidia, katleje, niektóre odmiany paphiopedilum czy cambrii wolą niższe temperatury.

  1. Zmniejsz nawożenie

W okresie jesienno-zimowym wegetacja storczyków jest spowolniona a w niektórych przypadkach całkowicie ustaje. Nie należy więc wówczas ich nawozić tak jak w okresie wegetacyjnym. Wystarczy, że nawieziesz je np. 1 raz na półtora miesiąca mniejszą o połowę dawką nawozu. Spokojnie! Nic im się nie stanie. Więcej szkody możesz uczynić nawożąc je w tym czasie. Roślina nie wykorzystuje w pełni składników z nawozu i odkładają się one w korzeniach, co nie jest dla nich korzystne.

  1. Zmniejsz podlewanie

W okresie jesienno-zimowym należy również zmniejszyć podlewanie. Dotyczy to głównie częstotliwości. Podlewaj rośliny po zupełnym przeschnięciu podłoża. Absolutnie nie może być ono stale wilgotne. Tutaj bardzo wiele zależy od warunków otoczenia dlatego w żadnym wypadku nie sugeruj się pseudoradami typu – „podlewaj co 2 tygodnie”.

  1. Zwiększ wilgotność powietrza

Zimowanie storczyków przypada na okres grzewczy. Centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze co nie sprzyja uprawie storczyków. Często właśnie w tym okresie storczyki giną. Aby zwiększyć wilgotność możesz:

  • zawiesić nawilżacze na kaloryfery lub postawić bezpośrednio przy roślinach
  • zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz
  • umieścić doniczkę na podstawce wypełnionej mokrym keramzytem
  • zamgławiać i zraszać storczyki (jednak rób to rano aby do wieczora zdążyły całkowicie wyschnąć
  1. Staraj się zapewnić zimowanym storczykom maksymalną ilość światła

Jesienią i zimą dzień jest bardzo krótki. Dlatego ważne aby w tym okresie zapewnić storczykom jak najwięcej światła. Oczywiście najlepsze jest to dzienne, naturalne światło. W tym celu możesz ustawić swoje rośliny na południowych parapetach.

Możesz również rozważyć sztuczne doświetlanie. Nie jest to jednak konieczne bo i bez tego storczyki świetnie dają sobie radę pod warunkiem zachowania powyższych zasad.

Zimowanie storczyków wcale nie jest problematyczne. Niemniej należy je trochę inaczej traktować niż wiosną czy latem. Jeżeli będziesz o tym pamiętać one odwdzięczą się zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Bo tak właśnie to działa. Jeśli je kochasz, o nie dbasz to wygrywasz. Pamiętaj tylko, że udawanie nic Ci nie da bo rośliny wszystko potrafią rozszyfrować. Są sprytne oraz inteligentne na swój roślinny sposób.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl