Wrzosowisko
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem ogrodu, a najlepszą porą do zakładania, jeśli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty.
Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej2-5 mkw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo murku lub drodze. Można też przeznaczyć na wrzosowisko odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami wrzościami o- nieregularnym kształcie. Najefektowniejsze wrzosowisko wygląda na terenie łagodnie pochylonym.
Jeżeli planujemy większe wrzosowisko to rośliny można dobrać tak by przez cały okres wegetacyjny coś na nim kwitło. Mniejsze wrzosowisko lepiej obsadzić wyłącznie roślinami kwitnącymi albo wiosną, albo jesienią . Gleba na wrzosowisku – próchnicza , ale lekka i kwaśna oraz odpowiednio wilgotna i bez zawartości wapnia. Jeżeli gleba jest za mało kwaśna, to należy do niej dodać kwaśnego torfu, natomiast jeżeli gleba jest zdecydowanie wapienna to przed założeniem wrzosowiska należy usunąć jej warstwę wierzchnią (około 40cm) i zastąpić odpowiednio kwaśnym i próchniczym podłożem. Może to być mieszanka rozłożonych igieł i kory sosnowej, ziemi liściowej, torfu i piasku.
Odpowiednie sadzenie roślin
Najlepiej sadzić obok siebie po kilka egzemplarzy tej samej odmiany wrzosu czy wrzościa, przez co uzyskamy większe powierzchnie z tą samą barwą kwiatów i jednakowymi wrzosami i ulistnieniem.
Rośliny własnoręcznie rozmnożone sadzi się na wrzosowisko wiosną, a ziemię pod wrzosowisko przygotowuje się jesienią roku uprzedniego. Mniejsze odmiany wrzosu i wrzościa sadzi się co 25cm, średnie co 40cm, a odmiany o bujnym rozroście sadzi się w odległości 50cm.
Świeżo posadzone rośliny należy zacieniać podczas bardzo słonecznej pogody.
Jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy ziemie zasadową to większym roślinom kwasolubnym musimy stworzyć odpowiednie warunki. W wybranym trzeba wykopać większy dół, a jego dno wyłożyć folią. W folii zrobić kilka otworów aby woda mogła odpływać a następnie wsypać podłoże do roślin wrzosowatych. lub rododendronów i zasadzić krzew . Powierzchnię dookoła rośliny wyściółkować mchem lub jeszcze lepiej korą.
Na granicy wrzosowiska można ustawić ograniczniki powierzchni , wtedy ściółka nie będzie rozsypywać się a wrzosowisko nie będzie zarastać
Podlewanie
Woda, którą podlewamy rośliny rosnące na wrzosowisku nie powinny być twarda, bo po jakimś czasie zmieni odczyn gleby na zasadowy. Pora podlewania – wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca. Najwięcej wody należy roślinom dostarczać w okresie jesiennym, co zapewnia zapas na zimę.