Cebulki te trzeba posadzić jesienią, ponieważ muszą przezimować w gruncie. Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatowe? W dzisiejszym artykule odpowiemy na wszystkie pytania.

Rośliny cebulowe zdobią ogród już od bardzo wczesnej wiosny. Pierwsze rozwijają się, dobrze każdemu znane przebiśniegi i krokusy – czasem zdarza się,że pojawiają się na rabatach już w lutym. Marzec i kwiecień to okres kwitnienia czosnków niedźwiedzich, hiacyntów, kokoryczy, narcyzów, tulipanów i szafirków. Jednak, aby wiosną nasz ogród dekorowały te rośliny, ich cebulki trzeba posadzić gdy kończy się lato.

 

Kupując cebulki kwiatowe do posadzenia w ogrodzie wybierajmy tylko takie, które nie mają oznak chorób, śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych. Muszą być jędrne, bez miejsc wilgotnych czy miękkich. Najlepiej jeśli cebulki nie rozpoczęły wegetacji, czyli nie mają widocznych wypuszczonych liści (podczas sadzenia mogą się one uszkodzić). Mogą mieć natomiast delikatne korzenie. Wybieramy jak największe, bo z nich wyrosną duże kwiaty.

Cebulki kwiatowe roślin zimujących w gruncie sadzi się – w zależności od gatunku – od sierpnia do października (większość we wrześniu i w pierwszej połowie października).

Jak sadzić cebulki kwiatowe na jesień?

Rośliny cebulowe najlepiej prezentują się, jeśli rosną w większych grupach (na przykład krokusy), a także, szczególnie wysokie gatunki (np. czosnki) rozproszone między innymi roślinami. Dla tych roślin wybieramy miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Przed posadzeniem musimy odpowiednio przygotować  miejsce – należy je dokładnie odchwaścić, a potem przygotować podłoże. Jeżeli ziemia w miejscu, gdzie planujemy posadzić cebulki jest zbyt zwięzła, to warto dodać do niej piasek i kompost, a potem przekopać. Jeśli natomiast ziemia jest piaszczysta to trzeba ją uzupełnić o materię organiczną w postaci kompostu. Warto też zbadać pH  gleby – dla roślin cebulowych najlepsze jest obojętne (w przedziale od 6,8 do 7,2).
Dobrze byłoby aby zakupione w sklepie bądź centrum ogrodniczym cebulki kwiatowe były zaprawione środkiem grzybobójczym. Jeśli jednak tego nie uczyniono albo sadzimy cebulki z własnego zbioru, to warto je przed posadzeniem przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym, w stężeniu zalecanym na opakowaniu.

Cebulki kwiatów sadzimy na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości – im większa cebula, tym głębiej musimy ją posadzić. Sadząc cebulki układamy je w ziemi zawsze stroną, z której wyrastają korzenie do dołu. Większość cebulek kwiatowych ma taka budowę, że łatwo rozpoznać miejsce, z którego wyrastają korzenie. Ułożone na odpowiedniej głębokości cebulki zasypujemy ziemią, a gdy temperatura spadnie poniżej –5 stopni Celsjusza okrywamy rabatę suchymi liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych (tzw. stroiszem). Wiosną tę ochronną warstwę zdejmujemy.
Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami oraz zapobiegają zagłębianiu się cebul na przestrzeni lat.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl