W maju często pogoda bywa zmienna. Przypominają nam o tym „Zimni Ogrodnicy” oraz „Zimna Zośka” – po której rzadziej zdarzają się spadki temperatury poniżej zera. Każdy wiosenny przymrozek, może wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie oraz na rabatach, dlatego warto śledzić pogodę i chronić nasze uprawy. Majowe spadki temperatury możemy najczęściej odnotować w nocy lub tuż nad ranem.
Majowe przymrozki mogą uszkodzić świeżo posadzone papryki, pomidory, warzywa dyniowate, a także kwiaty. Również niebezpieczne są przymrozki do roślin, które dopiero wykiełkowały i są jeszcze delikatne. Mróz może też spowodować uszkodzenia kwiatów i liści drzew ozdobnych oraz owocowych.

Jak chronić rośliny?
Na pólkach sklepowych znajdziemy sporą ofertę osłon do roślin. Możemy zakupić agrowłókninę białą wiosenną. Nie tylko ochroni ona nasze rośliny przed przymrozkami, ale możemy zostawić ją nawet na kilka dni, gdyż przepuszcza ona wodę i światło.
Jeśli nie zdążyliśmy zakupić agrowłókniny, możemy zrobić ochronne „kapturki” z papieru lub kartonu. Zwijamy wtedy papier, aby utworzyć z niego osłonkę i zakładamy na noc na roślinę. Dobrym sposobem jest również owinięcie młodych drzewek czy kwiatów folią bąbelkową. Folią bąbelkową, możemy też przykryć całe rabaty w ogródku na noc.

Ochrona sadu
Posiadając większy sad, dobrym sposobem jest opryskiwanie drzewek wodą przy spadku temperatury. Czynność należy powtarzać, dopóki temperatura nie wzrośnie powyżej stop. Celsjusza. Woda pokrywa gałęzie i kwiaty, a zamarzając wydziela ciepło. To chroni kwiaty przy niewielkich przymrozkach.
Innym sposobem jest rozpalanie ogniska w miejscu, skąd wieje wiatr. Ognisko powinno palić się długo i powoli, aby wytworzyć spore ilości dymu, które ochronią rośliny.

Rozsady roślin
Pamiętajmy, że w przypadku prowadzenia własnych rozsad czy też kupionych np. na targu, najpierw warto je zahartować, zanim trafią do gruntu. Hartowanie rozpoczynamy w pochmurne dni, wystawiając rośliny na krótki czas. Potem wydłużamy czas, a rośliny mogą być wystawione w bardziej słoneczne dni. W ten sposób nie tylko wzmacniamy roślinę, ale też przygotowujemy do zmiennych warunków, jakie panują na zewnątrz.

Jak rozpoznać uszkodzone rośliny?
Jeśli zauważymy, że liście naszych roślin zwijają się lub zaczynają brązowieć, to znak, że prawdopodobnie uszkodził je przymrozek. Nie musimy się od razu martwić, jeśli korzenie rośliny są zdrowe, roślina sama będzie próbowała odrodzić się. Dajmy jej chwilę czasu.
Czasami warto sprawdzić pogodę długoterminową i wstrzymać się z wsadzaniem rozsad do gruntu czy sianiem np. ogórków oraz fasolki. Lepiej poczekać na cieplejsze dni, aby nie odnotować strat w swoich uprawach.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl