Wapno magnezowe powinno się znaleźć w asortymencie każdego działkowicza i ogrodnika. Po ten uniwersalny produkt sięgamy często zwłaszcza w okresie wiosennym. Do czego jest nam potrzebne i w jakim celu go używamy?

Przede wszystkim, wapno magnezowe może podwyższyć pH ziemi. Częstym problemem ogrodników jest problem z dobraniem odpowiedniej roślinności, którą można zasadzić na uprawianych przez nich glebach. Często jest ona zbyt kwaśna, w efekcie czego bardziej wymagające rośliny nie rosną tak, jak powinny, a ich liście nabierają niezdrowego, żółtego odcienia. Chociażby czereśnie nie przepadają za zbyt kwaśną glebą – gdy znajdują się na zbyt kwaśnym podłożu, dają bardzo liche i niezbyt smaczne owoce. W tym przypadku świetnie radzi sobie właśnie wapno. Jego użycie może znacznie zwiększyć pH gleby.

Proces odkwaszania gleby powszechnie nazywamy wapnowaniem. Używamy do niego wapna tlenkowego. Z racji tego, że ten specyfik jest produktem bardzo miałkim i sypkim, należy używać go w bezwietrzny dzień.  Nie wapnujemy ziemi wilgotnej – musi być ona stuprocentowo sucha! Po prostu rozsiej proszek w miejscach, które uważasz za odpowiednie, a potem wymieszaj z górną warstwą gleby.

Zaleca się wapnować ziemię jesienią, ale warto jest też zrobić to właśnie w obecnym okresie wczesnowiosennym. Pamiętaj też, że nie można kierować się tutaj przypuszczeniami oraz radami innych osób, które nie znają dobrze twojej gleby – jeżeli wapnowanie nie jest jej potrzebne, nie ma sensu go wykonywać. Przemyśl też dokładnie, w którym miejscu najlepiej jest wapnować glebę na twojej działce lub w swoim ogródku. Jeżeli znajdują się w nim np. hortensje lub azalie, możesz zrobić im krzywdę rozprowadzaniem wapna blisko nich. To są rośliny, które bardzo lubią kwaśny odczyn gleby. Dodatkowo nie poleca się używania wapna tlenkowego przy glebach bardzo lekkich – ten specyfik nadaje się tylko i wyłącznie do ziemi ciężkiej, która słabo przepuszcza powietrze.

 

Jeżeli szukasz idealnego wapna magnezowego, koniecznie skontaktuj się z nami. A tymczasem zmień swój ogródek i ciesz się jeszcze większą różnorodnością roślin w swoim ogrodzie!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl