WYSIEW
Szpinak wysiewamy wprost do gruntu na warzywnych grządkach. Można go też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach. Nasiona umieszczamy w rowkach o głębokości ok. 2-3 cm, oddalonych od siebie o około 15-30 cm. Przysypujemy, delikatnie ugniatamy oraz podlewamy. Jeżeli nie ma zapowiadanych opadów po wysiewach, dbamy o regularne nawadnianie rzodkiewkowej grządki. Jeżeli wysialiśmy to warzywo wczesną wiosną na przedplony, warto w czasie silniejszych nocnych przymrozków przykrywać obsianą grządkę agrowłókniną.
TERMIN WYSIEWU
Są trzy terminy wysiewu szpinaku: od połowy marca do połowy kwietnia, na zbiór późnowiosenny; od końca lipca do połowy sierpnia na zbiór jesienny i od końca września do połowy października, na zbiór późnojesienny lub wczesnowiosenny. Do tych terminów wysiewu należy dobrać odpowiednią odmianę, ponieważ odznaczają się one zróżnicowaną reakcją na długość dnia. Szpinak wschodzi zazwyczaj po ok. 7-12 dniach. Młode rośliny niektórych odmian znoszą spadki temperatury nawet do -7 stopni Celsjusza.
PRZYGOTOWANIE GLEBY
Zanim wysiejemy do niezwykle zdrowe warzywo, warto najpierw przygotować glebę. Za względu na jego krótki okres wegetacji warto ją nawieźć przedsiewnie, zasilić kompostem lub innym wybranym nawozem. Szpinak najlepiej rośnie w ziemi lekkiej, szybko nagrzewającej się, o odczynie 6-7 pH.
PRZERYWKA
Jeżeli około 20-30 dni po wysiewie zauważymy, że wysialiśmy nasze rośliny zbyt gęsto, warto przeprowadzić przerywkę, żeby pozostawione w glebie rozety miały dostatecznie dużo miejsca do dalszego wzrostu. Szpinak możemy spożywać w każdej formie, zatem młode liście czy też całe młode roślinki pozyskane z przerywki możemy wykorzystać w sałatkach, kanapkach lub innych daniach.
MIEJSCE UPRAWY
Szpinak, tak samo jak pozostałe rośliny warzywne, najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Optymalna temperatura jego wzrostu wynosi 15-18 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 18 stopni, w dodatkowym połączeniu z przesuszeniem podłoża, prowadzi do wcześniejszego tworzenia pędów kwiatostanowych.
NAWOŻENIE I PODLEWANIE
W związku z tym, że szpinak ma krótki okres wegetacji, rzadko stosuje się nawożenie pogłówne, warto zatem szczególnie zadbać o nawożenie przedsiewne, zwłaszcza w przypadku gleb słabych. Kluczowym elementem udanej uprawy tego warzywa jest podlewanie. Szpinak wymaga dużej ilości wody w glebie, warunkuje ona równomierne kiełkowanie oraz szybki wzrost. W czasie bezdeszczowej pogody należy więc dbać o regularne nawadnianie grządek.
ODCHWASZCZANIE
Zawsze dbamy też o odchwaszczanie naszych grządek, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.
Szpinak uprawiany jest wyłącznie na przedplony i poplony, ze względu na krótki okres wegetacji. Siany wczesną wiosną może być przedplonem dla później sadzonych warzyw ciepłolubnych, takich jak np. pomidory, papryka czy ogórek oraz dla warzyw kapustnych uprawianych na jesienny zbiór. Jako poplon może być uprawiany np. po grochu, fasoli i fasolce szparagowej, wczesnych warzywach kapustnych czy wczesnej marchwi.
UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA
W uprawie współrzędnej szpinak wysiewa się z innymi roślinami, które możemy uprawiać na przedplon lub poplon, do których zalicza się m.in. rzodkiewki, sałatę i cebulę z dymki.
DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU
Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Szpinak atakowany bywa m.in. przez mączniaka prawdziwego i mszyce. W razie konieczności, należy wykonać odpowiednie zabiegi.
Zbiory przeprowadza się na bieżąco w miarę potrzeby. Można zbierać młode liście, które wyrastają jako pierwsze. Gdy rozety są dostatecznie duże i mają 6-7 liści właściwych, można przeprowadzić już ostateczny zbiór. W zależności od odmiany i warunków atmosferycznych zbiór szpinaku z siewu wiosennego i letniego przeprowadza się po 40-55 dniach od wysiewu.
Możemy spożywać go na surowo w sałatkach, a także przygotowywać z niego danie na ciepło. Warto pamiętać, że nadaje się on także do mrożenia.
Życzymy udanych upraw!