Owad ten jest jednym z najbardziej uciążliwych szkodników, atakujących głównie rośliny ogrodowe. Turkucie podgryzają korzenie kwiatów, warzyw i krzewów, powodując ich gnicie lub usychanie. Aby pozbyć się szkodników z ogrodu, można zastosować gotowe środki owadobójcze bądź skorzystać z domowych sposobów, jak wkopywanie pułapek czy odstraszanie.

Turkuć podjadek to charakterystyczny owad o długości około 6-7 centymetrów. Wyglądem przypomina trochę świerszcza, jednak ma od niego ciemniejszy pancerz. Turkucie podjadki żyją głównie w ziemi, a na jej powierzchnię wychodzą rzadko, zwykle w nocy. Dorosły osobnik żyje około 4 lat i bardzo szybko się rozmnaża. Samice owadów co roku, na przełomie maja i czerwca, składają kilkaset jaj i aby zapewnić larwom odpowiednią temperaturę podgryzają korzenie roślinności ogrodowej. Rośliny te w czasie gnicia wytwarzają ciepło, zapewniając tym samym idealne warunki do rozwoju dla młodych osobników. W momencie, gdy owady zaczynają się rozmnażać, stanowią poważne zagrożenie dla ogrodowej roślinności, prowadząc do jej gnicia i usychania.

Turkuć podjadek, najlepiej czuje się glebie z dużą zawartością próchnicy, która jest spulchniona i wilgotna. Owad atakuje korzenie wszystkich roślin, jakie spotka na swej drodze, zarówno kwiatów, jak i warzyw, owoców, a nawet krzewów i drzew. Turkuć posiada również pozytywne cechy, gdyż żywi się ślimakami, niszczące nasze rośliny, jednak w większości przypadków, gdy pojawi się w ogrodzie wyrządza więcej szkód niż pożytku.

Jak zwalczać turkucia?

Środki owadobójcze to najszybszy i co najważniejsze najbardziej skuteczny sposób zwalczania tych szkodników. Preparaty, który pomogą odstraszyć turkucia podjadka, to np.: granulaty na ślimaki czy produkty do ochrony roślin jakie stosujemy na konkretny rodzaj atakowanej rośliny. Wśród ogrodników popularnością cieszą się również specjalne środki do odstraszania turkucia podjadka zawierające w sobie nicienie, które niszczą larwy owada, tym samym zatrzymując proces jego rozmnażania.  Mniej skutecznym sposobem zwalczania tych szkodników jest wkopywanie w gębę pułapek. Wystarczy umieścić w ziemi szklany słoik, wypełniony do połowy wodą. Aby zwabić owady do naczynia, możemy wsypać do niego odrobinę nawozu. W przypadku, gdy uda nam się zlokalizować ich gniazdo możemy zalać biegnący do niego korytarz w ziemi jadalnym olejem, np. rzepakowym. Kleista substancja wypłoszy szkodniki na powierzchnię, co ułatwi ich schwytanie.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl