Towarzystwo niektórych roślin sprawi, że truskawki lepiej plonują oraz będą rzadziej atakowane przez choroby i szkodniki. Posadzenie niektórych warzyw i ziół współrzędnie z truskawkami pomaga uniknąć stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Inne z kolei poprawiają smak i aromat truskawek. Przekonaj się co możemy posadzić obok truskawek, aby te lepiej rosły i plonowały.

Jakie warzywa możemy posadzić obok truskawek?

Wiele z tych roślin wydziela substancje, które skutecznie ograniczają występowanie chorób grzyowych i szkodników, takimi właśnie są warzywa cebulowe. Sadząc obok truskawek cebulę, czosnek, por lub szczypiorek chronimy je między innymi przed szara pleśnią. Cebula i czosnek dodatkowo korzystnie wpływają na smak truskawek. Truskawki będą lepiej rosły  jeżeli w ich sąsiedztwie wysiejemy fasolę i groch, które wzbogacają glebę w azot.

Należy unikać sadzenia obok truskawek warzyw kapustnych, ponieważ wydzieją one substancje  hamujące rozwój truskawek. Równie niekorzystnie na truskawki działa bliskie sąsiedztwo ogórków.
Nie powinno się również sadzić truskawek blisko malin, jeżyn i poziomek, ponieważ są one atakowane przez te same szkodniki i choroby.

Jakie zioła posadzić obok truskawek?

Do sadzenia w pobliżu truskawek nadaje się wiele gatunków ziół. Na truskawki bardzo dobrze działają: tymianek, kminek, pietruszka, cząber ogrodowy, kolendra siewna oraz mięta pieprzowa i szałwia lekarska. Aromatyczne zioła poprawią smak owoców, a ich zapach dodatkowo odstraszy szkodniki truskawek.  Zioła należy sadzić na obrzeżach grządek z truskawkami lub możemy komponować je z truskawkami w aromatyczne rabaty. Można również umieszczać doniczki z ziołami pomiędzy krzaczkami truskawek.

Jakie kwiaty posadzić obok truskawek?

Obok truskawek możemy sadzić wiele gatunków kwiatów. Powinny to być jednak kwiaty, których termin kwitnienia nie pokrywa się z terminem kwitnienia truskawek. W przeciwnym razie owady zapylające będą wybierały kwiaty roślin ozdobnych zamiast truskawek.

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl