Świdośliwa to roślina, która jest jeszcze mało znana  ale ze względu na walory smakowe i zdrowotność jej owoców, zasługuje na uwagę. Owoce tej rośliny podobne są do owoców roślin jagodowych. W środowisku naturalnym rośnie głównie w Ameryce Północnej, zwłaszcza w Kanadzie, ale można ją także spotkać w Europie, północnej Afryce i wschodniej Azji. Największą popularnością w Ameryce Północnej, cieszą się dwa gatunki – świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) i świdośliwa lamarcka (Amelanchier lamarckii) znana także jako świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis). W Europie uprawiana jest także świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis), spokrewniona z wyżej wymienionymi gatunkami.

Wykorzystanie

Owoce świdośliwy od dawna były zbierane i zjadane przez plemiona północnoamerykańskich Indian. Są słodkie w smaku i bardzo soczyste. Mogą być spożywane na surowo lub wykorzystywane do sporządzania kompotów, zup, soków, musów, powideł i win. Można je także suszyć czy też mrozić.

Zastosowanie

Świdośliwy od dawna stosowane były i są jako rośliny dekoracyjne, przez większą część roku. Nadają się zarówno jako rośliny pojedyncze do parków i do małych, przydomowych ogródków. Wykorzystywane są w architekturze krajobrazu do nasadzeń grupowych oraz jako rośliny żywopłotowe. Preferują stanowiska nasłonecznione, tolerują też półcień, choć kwitną i owocują wtedy mniej. Nadają się do uprawy w większości regionów klimatycznych, także i tych chłodniejszych.

Walory zdrowotne

Owoce świdośliwy bogate są w składniki mineralne. W 100 gramach tych owoców  jest 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach borówki, a także 4 razy więcej potasu i białka oraz 2 razy więcej witaminy C. Ponadto zawierają witaminy z grupy A i B, związki mineralne oraz dużą ilość antocyjanów, które zapobiegają nowotworom i cukrzycy oraz pozytywnie wpływają na układ krążenia i wzmacniają odporność organizmu. Są świetnym środkiem przy przeziębieniach, grypie czy infekcjach górnych dróg oddechowych. Dzięki swym leczniczym właściwościom owoce świdośliwy opóźniają procesy starzenia się skóry, dlatego też nazywa się je „owocami wiecznej młodości”.

Wymagania i pielęgnacja

Rośliny te nie mają dużych wymagań – dobrze rosną na zwykłych glebach ogrodowych, nawet lekko kwaśnych, o umiarkowanej wilgotności. Tolerują nawet suche stanowiska. Są to rośliny bardzo wytrzymałe na mróz i zalecane do stref o chłodniejszym klimacie. Po okresie kwitnienia, które przypada na przełom kwietnia i maja,  przymrozki nie czynią już większych szkód ale wystąpienie ujemnych temperatur w fazie otwartych kwiatów może bardzo zmniejszyć plon.

Świdośliwy stosunkowo łatwo możemy rozmnażyć porzez nasiona. Zbiera się je tuż przed dojrzeniem i wysiewa jesiennią.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl