Wszyscy wiemy, jak wyglądają jagody. Są okrągłe – to logiczne. Okazuje się jednak, że… nie wszystkie! I są one równie dobre, jak te, które tak dobrze znamy.

Suchodrzew jadalny – znany także jako jagoda kamczacka – to roślina nietypowa. Jej owoce mają podłużny kształt. Są bardzo soczyste i mają słodki smak, przełamany lekką goryczą. Pokrywa je także cienki nalot, który może skojarzyć się nam z fioletowym woskiem. Jest on nietoksyczny dla człowieka, nie zmienia także wyjątkowego smaku owoców. Spożywanie ich ma też korzystny wpływ na nasze zdrowie – obniża ciśnienie, podnosi odporność, oczyszcza organizm.

Jagoda kamczacka zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w Polsce. Na pewno jest powiewem świeżości w ogródkach – ale czy na pewno tylko za sprawą nietypowego kształtu owoców? Okazuje się, że niekoniecznie. Suchodrzew jadalny kusi przede wszystkim niskimi wymaganiami glebowymi. Potrzebuje on lekko zakwaszonych gleb, najlepiej z odczynem pH minimum 5 i nieprzekraczającym 6. Wcześniej warto użyźnić ją obornikiem lub kompostem. Sprawdźmy też wcześniej, czy wybrany kawałek ziemi nie jest zbyt zbity lub wręcz przeciwnie – zbyt piaszczysty. Suchodrzew jest rośliną długowieczną – gdy go posadzimy, może dawać nam owoce nawet przez 30 lat. Pierwsze plony będą oczywiście skromne, jednak już następnego roku możemy spodziewać się, że będą znacznie lepsze.

Suchodrzew jadalny jest także rośliną mrozoodporną. Potrafi przetrwać nawet surowe zimy z temperaturą poniżej -40 st.C. Jednocześnie lubi stanowiska nasłonecznione, ciepłe. Warto mieć to na uwadze przy szukaniu odpowiedniego stanowiska dla tej rośliny. Suchodrzew jadalny jest także bardzo odporny na choroby grzybowe, jednak nie wykluczajmy możliwości ich pojawienia się, gdy np. występują deszczowe jesienie albo wilgotne, ciepłe zimy. Roślina ta nie jest też podatna na ataki wielu szkodników. Jej największym wrogiem jest przędziorek chmielowca – niewielki szkodnik, który żeruje na spodniej stronie liścia. Warto więc regularnie sprawdzać liście suchodrzewu, ponieważ przędziorki chmielowca rozmnażają się bardzo szybko – w momencie, gdy zaczynają osiadać się już na wierzchu liścia, jest już ich dużo i niestety możemy już nie uratować rośliny. Gdy wychwycimy pierwsze przędziorki, najskuteczniejszym środkiem może okazać się Karate Zeon, który kupimy w wielu sklepach ogrodniczych.

Krzewy najlepiej jest posadzić wczesną wiosną. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, suchodrzew lubi gleby żyzne, dobrze odżywione. W związku z tym, warto wcześniej użyć obornika lub kompostu. Gdy już posadzimy krzewy, pamiętajmy o ich podlewaniu – suchodrzew potrzebuje wody zwłaszcza wtedy, gdy opady są niewielkie, np. podczas suszy lub pod koniec wiosny. Co do pielęgnacji, krzew powinniśmy przyciąć, na spokojnie możemy jednak zrobić to trzy lata po posadzeniu rośliny.

Jeżeli chcecie zmienić coś w swoim ogródku, warto pomyśleć o posadzeniu suchodrzewu jadalnego!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl