Początek roku, to dla każdego czas na plany i nowe postanowienia. Rozpoczyna się też nowy sezon, mimo że ogród jeszcze śpi, możemy podjąć pewne działania. Dobry start, będzie miał odzwierciedlenie w dalszej części sezonu. Na początek roku, możemy wykonać tylko drobne prace ogrodowe, na intensywniejsze zabiegi należy jeszcze trochę poczekać.

Na początek, możemy zadbać o iglaki. Ważnym działaniem jest, aby strzepywać nadmiar śniegu, aby nie doprowadzić do zdeformowana pod wpływem ciężaru. Jeśli w swoim ogrodzie posiadamy odmiany kolumnowe, sprawdźmy czy są one nadal dobrze zabezpieczone – jeśli sznurek lub siatka się poluzowały, poprawmy to.
Następnie zatroszczmy się o krzewy i drzewka owocowe. Skontrolujmy jak wyglądają drzewka bielone. Jeśli widzimy, że drzewka wymagają dodatkowego bielenia – zróbmy to. Bowiem bielenie kory chroni nasze drzewka przed nadmiernym ogrzewaniem się w słońcu w dzień oraz różnicą temperatur między dniem, a nocą. Zabieg chroni również nasze drzewka przed pękaniem i pojawieniem się ran, które mogą zaszkodzić drzewkom.
W słoneczne i pogodne dni możemy sprawdzić czy na korach drzewek oraz krzewach nie pojawiły się jakieś szkodniki. Jeśli już coś takiego zauważymy, usuńmy je z roślin i zakopmy głęboko pod ziemią.
Jeśli jesienią przygotowaliśmy byliny na następny sezon, to dobry czas, aby pobudzić je do kwitnienia. Jak to zrobić? Doniczki przenosimy i ustawiamy w domu w ciemnym miejscu o temperaturze 10-15°C. Gdy osiągną około 10 cm, przenosimy je do jasnego pomieszczenia o temp. 18-20°C. Pamiętajmy, że w wyższej temperaturze kwiaty zaczną tracić kolor.
Posiadając oczko wodne z rybami w ogrodzie, zadbajmy o to, by nie zamarzło ono całkowicie, przy niższych temperaturach. Zapewnimy wtedy wymianę tlenu.
Pochowane kwiaty balkonowe i tarasowe podlewamy niewielką ilością wody, ciągle przechowując jest w temperaturze 8-12°C. Regularnie też usuwamy uschnięte części roślin. Rośliny w pomieszczeniach domowych, mogą cierpieć od niedoboru światła – ze względu na krótszy dzień i pochmurne dni oraz zbyt wysokiej temperatury. Warto przyciąć je pod koniec miesiąca, aby się rozkrzewiły.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl