Srebrne rośliny ogrodowe przełamią monotonną zieleń, a większość z nich jest bardzo łatwa w uprawie. Szczególnie dobrze radzą sobie na skalniakach i suchych, słonecznych stanowiskach: pokrywające ich liście srebrne włoski chronią przed palącym słońcem.

Bylica Schmidta ‚Nana’

Ta bylica tworzy srebrzyste, ażurowe kobierce. Dobrze rośnie nawet w ubogiej, piaszczystej ziemi, w pełnym słońcu. Dorasta do zaledwie kilkunastu centymetrów wysokości. Zasychające jesienią łodygi stopniowo zmieniają zabarwienie ze srebra na delikatną platynę. Wiosną wycinamy zeszłoroczne, zaschnięte pędy żeby odsłonić nowe przyrosty. Bylicę Schmidta rozmnażamy wiosną przez podział rozrośniętych kęp.

Starzec popielny (starzec srebrzysty, mrozy)

Kwitnie na żółto, ale największą, całoroczną ozdobą są głęboko powcinane srebrne liście. Starca popielnego traktujemy jako roślinę jednoroczną, chociaż w cieplejszych rejonach kraju, przy łagodnej zimie i po okryciu liśćmi na koniec sezonu może całkiem dobrze przezimować na drugi rok. Liście przyjmują srebrne, niemal białe zabarwienie tylko w pełnym słońcu. Dobrze rośnie także w cieniu, ale wtedy jego liście zielenieją, a cała roślina ma mniej zwarty pokrój. Starca najlepiej rozmnażać przez przez wysiew nasion wiosną.

Bylica Ludovica ‚Silver Queen’

Rozrasta się poprzez podziemne rozłogi, które po oddzieleniu można przesadzić w nowe miejsce. Główną ozdobą wszystkich bylic są srebrzyste, miniaturowe liście gęsto pokrywające sztywne łodygi. Kwiaty są drobne i niepozorne; rozkwitają w sierpniu i wrześniu. Bylice doskonale podkreślają byliny o niebieskich i fioletowych kwiatach.

 

Kostrzewa sina ‚Blauglut’

Kostrzewy są faworytkami wśród traw pod względem srebrzystosinych liści, które często przyjmują lekko niebieskawe zabarwienie. Kostrzewa sina tworzy poduchy najeżone na wszystkie strony cienkimi jak igły liśćmi. Średnica pojedynczej poduchy dochodzi do 30cm, ale kostrzewy najlepiej sadzić w większych grupach dla większego efektu. Dobrze rośnie na skalniakach i suchych, piaszczystych rabatach w pełnym słońcu. Odmianę rozmnażamy przez podział większych kęp. Kostrzewa sina jest trawą wieloletnią.

Świerk kłujący ‚Schovenhorst’

Świerki kłujące znane są ze swoich srebrzystych igieł, ale odmiana ‚Schovenhorst’ wyróżnia się wyjątkowym kolorem. Ten świerk sprawia wrażenie oprószonego szronem i zamarzniętego na kość – nawet w samym środku lata. Jest wytrzymały na mróz, a najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo, by można go było podziwiać w pełnej krasie ze wszystkich stron. Odmianę rozmnaża się przez szczepienie – można próbować własnoręcznie, ale najlepiej kupić gotową sadzonkę.

 

 

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl