Soda oczyszczona jest bezpiecznym a co najważniejsze skutecznym i naturalnym preparatem, który może być z powodzeniem używany w ogrodzie do zwalczania niektórych szkodników, chorób grzybowych oraz chwastów. Nie szkodzi ludziom, roślinom, produktom pochodzenia roślinnego oraz pożytecznym owadom – pszczołom. Dzisiaj doradzimy, jak stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie, jak sporządzać skuteczne preparaty na jej bazie i jak je stosować.

Zwalczanie szkodników

Roztwory z sody możemy stosować do zwalczanie szkodników. Jest skuteczny na mszyce, roztocza i mączliki. Owady te, żerują na naszych roślinach uprawianych w gruncie oraz pod osłonami. Opryski sodą przeciwko szkodnikom wykonujemy za pomocą opryskiwacza ręcznego lub na większych powierzchniach – opryskiwaczem plecakowym. Takimi roztworami możemy także przecierać liście roślin doniczkowych. Zabiegi powinniśmy powtarzać w odstępach co 3-4 dni.

Przykładowe roztwoty:

  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej dodać do 1 litra ciepłej wody. Następnie dodać 1/2 łyżeczki oleju jadalnego. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do uzyskanego roztworu dodać parę kropli płynu do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

Zwalczanie chorób roślin

Roztwory z sody oczyszczonej pomagą również zwalczać choroby grzybowe roślin, takie jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.Pierwszą oznaką działania preparatu na bazie sody przeciwko tym chorobom jest ściemnienie jasnego wcześniej nalotu. Proces ten zachodzi już na drugi dzień po zastosowaniu oprysku. Opryski sodą przeciwko chorobom grzybowym wykonuje się, za pomocą opryskiwaczy i powtarza kilkakrotnie.

Przykładowy roztwór:

  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody.

Warto zapamiętać, że niewielki dodatek oleju, mydła czy też płynu do naczyń do roztworów na bazie sody zwiększa przyczepność preparatu do rośliny.

Zwalczanie chwastów

Sodę oczyszczoną możemy zastosować do zapobiegania rozwojowi chwastów w takich miejscach jak szczeliny między kamieniami lub między płytkami np. na ścieżce ogrodowej. Po usunięciu chwastów wybrane miejsca zasypujemy sodą oczyszczoną. Zabieg ten w znacznym stopniu ograniczy ich dalszy rozwój.

Zwalczanie mrówek

Jak już wiemy mrówki pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie, ale gdy jest ich zbyt dużo, tworzone przez nie kopce utrudniają ukorzenienie się roślin, a mrówki dostają się też do pomieszczeń. Należy wówczas ograniczyć ich populację. Jak się okazuje soda oczyszczona to doskonały naturalny preparat na mrówki w ogrodzie. Należy nią posypywać miejsca, gdzie gromadzą się mrówki.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl