Często właściciele małych ogrodów lub balkonów rezygnują z uprawy warzyw, a przecież warzywa możemy śmiało uprawiać w skrzyniach. Ogród warzywny w skrzyniach będzie świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy mieć własne, ekologiczne warzywa. Przekonaj się jak łatwo założyć ogród warzywny, jakie rośliny wybrać do takiej uprawy oraz jak pielęgnować warzywa.

Skrzynia do uprawy warzyw

Skrzynię do uprawy warzyw możemy wykonać samodzielnie lub kupić gotowy pojemnik. Najważniejsze jest, aby wnętrze skrzyni wyłożyć czarną folią, która zabezpieczymy drewno przed gniciem. Folię przytwierdzamy na brzegach, a na dno skrzyni wysypujemy keramzyt, żwir lub inne kruszywo, które będzie dobrze przepuszczalne. Na warstwę drenażu sypiemy  podłoże do uprawy warzyw, dodatkowo stosujemy nawozy organiczne, np. obornik lub kompost. W dnie skrzyni, jeszcze przed napełnieniem jej ziemią, należy wyciąć otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Tak wykonana skrzynia nada się do uprawy warzyw na balkonie czy tarasie. W przypadku uprawy w ogrodzie, skrzynia nie musi mieć nawet drewnianego dna, wystarczą same boki. Na dnie zaś układamy agrowłókninę, która oddzieli ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej. Możemy dodatkowo ułożyć metalową siatkę o drobnych oczkach aby nie podkopywały się gryzonie.

Warzywa, ktore możemy uprawiać w skrzyniach

Przed rozpoczęcuiem uprawy warzyw w skrzyniach powinniśmy zastanowić się jakie rośliny chcemy uprawiać i czy sprawdzą się one w uprawie pojemnikowej. Ogród warzywny w skrzyniach możemy śmiało zagospodarować wieloma gatunkami warzyw, zarówno tymi o krótkim okresie wegetacji jaki i dłuższym. Idealnie sprawdzą się w niej: sałatay, rukola, szczypiorek, rzodkiewka, koperek, pietruszka oraz pomidory koktajlowe. Możemy też wysiewać karłowe odmiany fasoli szparagowej. Warzywa o krótkim okresie wegetacji, takie jak sałata, rzodkiewka czy rukola zbieramy kilka razy w roku. Warzywa mniej wymagające pod względem temperatury można wysiewać bezpośrednio do skrzynek, w takich samych terminach jak warzywa uprawiane na polu.
Wysokość skrzynki na warzywa uzależniona jest od głębokości systemu korzeniowego danego gatunku warzyw. Najniższe dopuszczalne skrzynki do uprawy warzyw powinny mieć wysokość co najmniej 20 cm. Warzywa, które głęboko się korzenią sadzimy w głębszych skrzyniach. Dyniowate sadzimy w skrzyniach dużych i zdecydowanie szerokich. Podobnie pomidory czy też papryka – wymagają większych pojemników. W skrzynkach możemy uprawiać także ziemniaki! Podkiełkowane bulwy umieszczamy się na około 10 cm warstwie bardzo przepuszczalnego podłoża i zasypujemy kolejną warstwą ziemi. W miarę rozwoju części nadziemnej dosypujemy ziemię aż do zapełnienia skrzynki. Gdy tylko część nadziemna zacznie zamierać możemy rozpoczynać „wykopki’. Pamiętajmy tylko aby nie uprawać ziemniaków tuż obok pomidorów, ze względu na łatwe przenoszenie się zarazy ziemniaczanej.

Pielęgnacja ogrodu  w skrzyniach

Bardzo ważne aby regularne podlewać nasz ogród. Ziemia w skrzynkach jest wyżej niż poziom gruntu i szybciej wysycha. Dlatego warzywa w skrzyniach musimy podlewać nieco częściej, niż te rosnące bezpośrednio w gruncie. W uprawie ogrodu warzywnego w skrzyniach warto zastosować hydrożel, który zapewni w miarę stały dostęp wilgoci dla korzeni roślin. Hydrożel trzeba wymieszać z ziemią w skrzynkach jeszcze przed sadzeniem warzyw.
Jeżeli podczas sadzenia warzyw w skrzyniach nie zastosowaliśmy żadnego nawozu, warto podlewać rośliny płynnym nawozem organicznym, takim jak np. biohumus, który nie tylko odżywi ale także dostarczy naszym roślinom potrzebnych składników pokarmowych.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl