Jak urządzić skalniak w ogrodzie?

Własnoręczne ułożenie skalniaka będzie wymagało włożenia odpowiedniego wysiłku – przede wszystkim pracy fizycznej, ale również zaplanowania. Bardzo istotna jest znajomość roślin i ich wymagań. Należy także zastosować odpowiednie kamienie. Niezbędny jest również zmysł estetyki.

Skalniak w ogrodzie przydomowym powinien oczywiście naśladować naturalne środowisko życia roślin, które w nim zasadzimy. Nie musi być jednak idealnym odwzorowaniem krajobrazu wysokogórskiego, przydomowy skalniak powinien cieszyć jego właściciela. Pod względem roślinności powinny w nim dominować niskie rośliny ozdobne, które otaczają kamienie – skalniak powinien przypominać górską łąkę.
Jeśli chodzi o dobór kształtu – mamy tu pełną dowolność. Nieregularny kształt sprawi, że będzie on przypominał bardziej naturalne środowisko. Przed przystąpieniem do prac najpierw rozrysujmy plan schematyczny skalniaka. Tworząc projekt, zaplanujmy także jego położenie. Ogólna zasada głosi, że skalniak nie powinien znajdować się na środku ogrodu. Najlepiej budować skalniaki w naturalnych zagłębieniach terenu lub na wzniesieniach. Inne ciekawe lokalizacje to sąsiedztwo tarasu lub altany. Interesującym połączeniem jest skalniak z oczkiem wodnym lub strumieniem.

Jak zrobić skalniak krok po kroku?
Prace ziemne przy urządzaniu skalniaka rozpocznijmy od przygotowania miejsca pod niego. W wyznaczonym miejscu ogrodu zdejmujemy murawę, a następnie wierzchnią warstwę ziemi. Na dno wykopu wysypujemy drobne kamienie oraz gruby żwir – stworzą one doskonałą warstwę drenażu. Jeśli gleba ma dobrą przepuszczalność wystarczy, że ją tylko dobrze przekopać na głębokość szpadla i usunąć z wierzchu murawę wraz z chwastami. Wykop powinien być nieco większy niż rozmiar skalniaka. Jego brzegi wykładamy agrowłókniną, a następnie przysypujemy ją mniejszymi kamykami wraz ze żwirem. Zabieg ten przeszkodzi wzrostowi trawy czy chwastów po bokach skalniaka, a ich późniejsze usuwanie okaże się bardzo pracochłonne. Warto więc temu wcześniej zapobiec.

Teraz przyszedł czas na układanie skalniaka, możemy rozpocząć układanie kamieni, które stworzą zewnętrzną konstrukcję – ścianę twojego skalniaka. Bardzo dobrze zaprezentują się kamienie o ostrych, nieregularnych kształtach – będą znakomicie imitować krajobraz łąk górskich. Teraz wypełniamy wnętrze ziemią, a następnie obficie podlewamy, co sprawi, że ziemia osiądzie. Kolejny etap to usypanie lekkiego wzniesienia. Pamiętajmy jednak o tym, by jego zbocza były łagodne, a na szczycie tego wzniesienia układamy kolejne kamienie. Następnie dosypujemy ziemi i ponownie podlewamy. W tym miejscu potrzebna będzie cierpliwość – podlewamy regularnie przez kilka dni i czekamy, aż ziemia osiądzie.

Ostatni etap to sadzenie roślin na skalniku. Sadzimy je w grupach po kilka roślin jednego gatunku lub odmiany. Rozmieszczenie roślin zorganizujmy tak, aby kontrastowały pomiędzy sobą, czy to kolorem kwiatów, czy kształtem lub kolorem liści. Istnieje wiele kombinacji, a wszystko zależy od wyobraźni ogrodnika. Pamiętajmy, by zachować odstępy między roślinami – w ten sposób pozostawimy im miejsce do wzrostu. Na koniec podlewamy obficie rośliny i wysypujemy żwir na nieporośniętą powierzchnię ziemi.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl