Kolejny miesiąc, kolejne rzeczy do zrobienia w naszym ogródku lub na naszej działce. Sierpień jest jednak miesiącem dość specyficznym, jeżeli chodzi o prace ogrodnicze. W dzisiejszym Cyklu Ogrodnika przedstawimy wam streszczoną listę tego, o czym musicie pamiętać!

Sierpień oznacza – niestety – koniec lata. Dni z czasem zaczną robić się coraz krótsze, a rankiem dłużej będziemy czekać na pierwsze promyki słońca. Dodatkowo temperatura może znacznie spaść. Musimy brać pod uwagę fakt, że klimat w Polsce ulega gwałtownym zmianom. Od kilku lat coraz rzadziej mamy w Polsce lato pełne słońca (ale nie skwarów!), które płynnie przechodzi w letnią, złotą jesień. Chociaż obowiązują pewne zasady i wskazania co do prac wykonywanych w sierpniu, należy pamiętać o tym, że wszystko zależy od pogody i temperatury! Może okazać się, że ten miesiąc będzie jeszcze bardziej upalny od poprzedniego, a może być też tak, że zaleją nas upragnione deszcze.

Sierpień jest dobrą okazją do tego, by uratować trawnik po suszy. Niestety, intensywne upały mogły bardzo mu zaszkodzić. Ważne jest to, by takiego wysuszonego trawnika nie nawozić! Źdźbła są zbyt osłabione, by przyjmować azot. W takiej sytuacji, nawozy mogą jedynie dodatkowo poparzyć twój trawnik. A pamiętajmy o tym, że powoli musimy zacząć przygotowywać go na zimę! Pamiętaj o wertykulacji, która na pewno pomoże twojemu trawnikowi w efektywniejszym przyjmowaniu wilgoci. Trawnik należy też krótko skosić i upewnić się, że pozbyliśmy się z niego wszystkich martwych źdźbeł. To właśnie w nich najchętniej rozwijają się choroby grzybowe. Po tych wszystkich zabiegach, trawnik podlewamy obficie i często. Możliwe, że już na początku września zobaczysz, że twój trawnik odzyskał soczysty, zielony kolor!

W tym miesiącu powinniśmy także szczególnie zainteresować się różami. Wiele odmian róż kwitnie dopiero późnym latem, a w tym okresie potrzebują dużo uwagi. Pamiętaj, by doglądać, czy w róże nie wdały się żadne choroby i zapobiegaj temu, dopóki możesz! Jeżeli posiadasz również w swojej roślinnej rodzinie pelargonie, pamiętaj, że wilgoć w połączeniu z ciepłem osłabia ich odporność na szarą pleśń. Sierpień to idealna okazja, by przyjrzeć im się trochę dokładniej. Dodatkowo to właśnie w tym miesiącu powinniśmy przygotować sadzonki pelargonii na przyszły rok.

Przyjrzyj się także swoim drzewom owocowym. Jabłonie mogą być obciążone nadmiarem wiszących na nich owoców. Warto im pomóc i zastosować tyczki, które będą podtrzymywać wyginające się gałęzie. W ten sposób unikniesz ich połamania, a także poobijanych owoców. Zerknij głębiej w korony drzew i zobacz, czy znajduje się tam dużo owoców. Jeżeli tak, dobrym pomysłem będzie przycięcie gałęzi, by owoce dostały jak najwięcej światła.

Sierpień to idealny okres na sianie wszelkiej zieleniny… którą potem możemy zjeść ze smakiem. Możemy śmiało sięgnąć po nasiona szpinaku, jarmużu, sałaty i kopru. Szpinak to źródło wielu cennych wartości odżywczych, usprawnia także proces wchłaniania żelaza w naszym organizmie, do tego może być świetnym uzupełnieniem codziennych potraw. Szpinak i czosnek… najlepsze połączenie smakowe, jakie można sobie wyobrazić! Jarmuż nadaje się idealnie do robienia zielonych smoothie. Jego liście mogą zastąpić ci chipsy – wystarczy je umyć, osuszyć, posmarować oliwą z oliwek i posypać ulubionymi przyprawami. Wstaw je do piekarnika na kilka minut i ciesz się lekkimi, pysznymi chipsami! Sałatę i koper natomiast kojarzymy z naszej smakowitej, polskiej kuchni. Używamy tych produktów bardzo często – tym lepiej mieć je w ogródku, gdzie możemy w każdej chwili je znaleźć, gdy nam ich zabranie.

Sierpień to okazja, by móc posiedzieć na swojej działce, poruszać się i porobić coś produktywnego, przy okazji rozkoszując się pięknymi widokami!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl