Kwitnące rośliny cebulowe są pierwszym zwiastunem wiosny. Najwcześniejsze, np. krokusy, przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym. Aby jednak zakwitły wiosną, musimy je do gruntu posadzić już teraz.

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rośliny cebulowe są ozdobne przez dość krótki czas, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło. Dobrym towarzystwem dla nich są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie.

Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Cebule źle rosną w glebach podmokłych, nie lubią także miejsc, w których w czasie wiosennych roztopów gromadzi się woda. Glebę, około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw, powinno się przekopać, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu lub nawozu wieloskładnikowego. Warto także zadbać o właściwy odczyn gleby, gdyż rośliny cebulowe najlepiej rosną w podłożu o pH 6,8-7,2.

Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia, na przykład kredą.

Jak i kiedy sadzimy cebule kwiatowe?

Ogólna zasada, o której należy zawsze pamiętać, zaleca sadzenie cebul i bulw na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na duże cebule umieszcza się w ziemi nieco płycej, niż wynika to z ich wielkości.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej – pod koniec sierpnia lub na początku września.

Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej zakwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym.

Rośliny cebulowe najładniej wyglądają w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić rośliny o ładnych liściach, które przysłonią żółknące po przekwitnięciu części nadziemne i zamaskują puste miejsca latem.

Cebule i bulwy umieszczamy w dołkach lub rowkach wykopanych na odpowiednią głębokość. Możemy zastosować także metodę tzw. holenderską, czyli wybrać ziemię w miejscu, gdzie ma rosnąć grupa roślin, ułożyć cebule lub bulwy na wzruszonym podłożu, a następnie je nim przysypać. Stworzymy cebulom lepsze warunki rozwoju, jeśli umieścimy je na 2-3 cm warstwie kompostu rozłożonego na dnie dołu.

Aby ochronić cebule i bulwy przed gryzoniami, możemy je sadzić w plastikowych koszyczkach. Ułatwi to także ich wykopywanie w przyszłym roku.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl