Cebulę na szczypiorek możemy sadzić przez cały rok, szczególnie warto sięgać po to rozwiązanie w okresie zimowym, gdy za oknem szaro i ponuro, a nasze talerze świecą warzywnymi pustkami. Szczypiorek z cebuli uzyskamy już po 3 tygodniach od sadzenia, a jeżeli posadzimy cebulę już wypuszczającą liście, efekt uzyskamy o wiele szybciej, bo po około tygodniu.

Do sadzenia cebuli na szczypiorek można wybrać zarówno uniwersalne podłoże ogrodnicze jak i specjalne podłoże do warzyw z dodatkiem torfu czy kompostu. Ważne aby była to ziemia próchnicza i świeża. Do sadzenia cebuli na szczypiorek najlepsza jest doniczka podłużna, w której będziemy mogli posadzić kilka sztuk cebul i uzyskać większą ilość świeżego szczypiorku. Taką też wygodnie można postawić na parapecie. Oczywiście jeżeli dysponujemy mniejszymi doniczkami i ograniczoną ilością miejsca, wybierzmy to co mamy, bo cebula na szczypiorek to mało wymagające warzywo. Może być sadzona w każdej doniczce, w której po umieszczeniu cebuli nieco miejsca pozostanie jeszcze na podłoże i rozrost korzonków.

Cebula na szczypiorek powinna być zdrowa, twarda bez oznak uszkodzeń oraz ewentualnych grzybowych plam. Można posadzić większą cebulę zakupioną w zwykłym supermarkecie, o ile tylko nie jest uszkodzona i nie gnije. Doskonale do tego celu nadaje się też cebula dymka.

Cebulę na szczypiorek sadzimy w doniczkach, tak aby 1/2 do 3/4 cebuli znalazła się pod ziemią. Musi być na tyle głęboko aby mocno trzymała się podłoża. Jeżeli dysponujemy podłużną skrzyneczką, cebulę na szczypiorek sadzimy w odstępach co 6 cm. Na koniec lekko podlewamy podłoże, unikając bezpośredniego lania wody na cebulki.

Doniczki ustawmy na słonecznym parapecie, gdzie będą panować najlepsze warunki do jej uprawy. Cebula nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, wystarczy delikatne zraszanie podłoża i zachowanie stałego dostępu do światła i temperatury około 20°C.

Po zakończeniu uprawy ziemię i wyeksploatowane cebulki usuwamy. Nowe cebule sadzimy do świeżego podłoża aby nie przenosiły się choroby cebuli.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl