Cykl Ogrodnika Uprawa Rzeżuchy
Rzeżucha to roślina, o której istnieniu przypominamy sobie często tuż przed nadejściem Wielkanocy. Jest znakomitą dekoracją stołu, świetnie współgra ze świątecznymi potrawami, zawiera wiele witamin i minerałów. Dodatkowo można ją wykorzystać w sposób praktyczny, aby wspomóc nasze rośliny w doniczce.
To cenne źródło witamin i minerałów, wpływa na poprawę naszego samopoczucie oraz nasze zdrowie. Ma właściwości oczyszczające, jest bogata w witaminę C, jak również A, B, K i E.
Rzeżucha to roślina, która zawiera wiele soli mineralnych oraz dwa znaczące pierwiastki dla naszego organizmu: wapń i żelazo. Dodatkowo warto wspomnieć, że zjadając rzeżuchę, dostarczamy naszemu organizmowi sporą dawkę magnezu, fosforu, potasu oraz jodu.
Rzeżucha obniża poziom cukru we krwi oraz wspomaga pracę trzustki, dlatego szczególnie polecana jest w diecie cukrzyków i osób cierpiących na niedoczynność tarczycy.
Ma niewiele kalorii, jednak maksymalnie powinniśmy zjeść 3 łyżki rzeżuchy dziennie, ma ona bowiem właściwości moczopędne, więc zbyt duża dawka może spowodować stan zapalny pęcherza.
Po nasiona rzeżuchy możemy również sięgnąć, kiedy ziemia w doniczce naszych kwiatów zaczyna wysychać lub pojawia się pleśń. Po kilku dniach w doniczce pojawią się rośliny, tworząc zielony trawnik, który zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Gdy nasza rzeżucha urośnie wysoka, możemy ją ściąć, a pozostawione w ziemi korzenie, rozłożą się i będą dodatkowym naturalnym nawozem.
Rzeżucha nie jest zbyt wymagającą rośliną, która charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji. Przy uprawie domowej jako podłoże możemy wykorzystać watę, ligninę oraz inny materiał dobrze absorbujący oraz utrzymujący wilgoć. Do uprawy najlepiej wykorzystać płytkie naczynie np. talerz. Możemy też wspomóc się kiełkownica, która nie tylko sprawdzi się do uprawy tej rośliny, ale jak i innych.