Większość początkujących, a nawet doświadczonych ogrodników nie robi samodzielnie rozsady. Kojarzy się ona z mnóstwem pudełeczek po jogurtach, w których może co dziesiąta roślina się do czegoś nadaje. Czy istnieje łatwy sposób na rozsadę?

Kiedy wysiewać pomidory?
To, kiedy zaczynamy, zależy od tego, czy mamy tunel foliowy bądź szklarnię, czy nie. Istnieją 2 rodzaje terminarza uprawy pomidorów: Jeśli uprawiamy pomidora w gruncie to wysiewamy nasiona pod koniec marca, w domu na dobrze oświetlonym parapecie. Jeśli jednak uprawiamy pomidora pod osłonami, to wysiewamy nasiona w połowie marca.

Przygotowanie podłoża do pomidorów
Można je kupić gotowe, i tu najlepiej sprawdzają się podłoża do siewu, nie zwykła ziemia uniwersalna. Jest to spowodowane dodatkiem krzemionek do torfu, stanowiącego jej podstawowy składnik. Można też zrobić podłoże samodzielnie, i tutaj ważna jest sterylność. Dlatego warto wymieszaną przez siebie ziemię z piaskiem wyprażyć, tak aby pozbyć się zarodników grzybów.

Napełnienie podłożem pojemników
Na początek napełniamy doniczko-palety i do nich siejemy jako docelowe pojemniki. W ten sposób korzenie podczas przesadzania na właściwe miejsce są nienaruszone i rośliny mają lepszy start. Podłoże podlewamy.

Idealne miejsce
Ciepły i słoneczny parapet, to jest coś niezbędnego. Im więcej słońca, tym lepiej. Dlatego nie ma sensu spieszyć się z wysiewem, bo im później, tym słońce dłużej świeci. Rośliny wysiane w lutym nie będą dostatecznie oświetlone, i dlatego mogą się wyciągać. Na początku, do skiełkowania, będą potrzebować ciepła. A później – głównie światła.

Zraszanie i podlewanie
Rozsada pomidorów potrzebuje sporo wilgoci. Podłoże będziemy wielokrotnie podlewać, a kiełkujące pomidory zraszać. Do utrzymania wilgoci do skiełkowania, najlepiej przykryć rozsadę przezroczystą pokrywą z wentylacją, aby nie rozwijały się choroby grzybowe. Bierzmy też pod uwagę, że tacki wysiewne, wszelkie pojemniczki i doniczki, muszą na czymś stać, żebyśmy nie zalewali wodą parapetu. Stąd idealnym rozwiązaniem jest miniszklarenka z wentylacją. Zraszanie jest doskonałe tylko na początku. Kiedy już zauważymy, oprócz pierwszych liścieni, liście właściwe, należy zaprzestać zraszania, tylko podlewać samo podłoże. Pomidory nie lubią mieć mokrych liści, ponieważ mogą od tego zapaść na choroby, takie jak zgorzel siewek. Pod wentylowaną pokrywą pomidory mają idealne warunki do rozwoju.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl