ROZMNAŻANIE LAWENDY

Te długowieczne o charakterystycznym zapachu rośliny, będą piękną ozdobą niejednej rabaty czy balkonu. Łatwo stworzyć z lawendy niewielkie obwódki czy efektowne niskie żywopłoty. Rozmnażanie lawendy bowiem nie jest trudne i łatwo można wejść w posiadanie własnych roślin. Lawenda dopiero w grupie, nie jako pojedyncza roślina, pokazuje swoje piękno i okazałość. Rosnąca lawenda jest przede wszystkim ozdobą, ale może też być wykorzystywana jako środek leczniczy, a ususzone bukiety będą pięknie prezentowały się cały rok.

Jak rozmnażać lawendę?
Dla bardziej cierpliwych osób, lawenda może być rozmnożona poprzez wysiew nasion wprost do gruntu lub też donic. Najpierw warto odpowiednio przygotować podłoże, tutaj idealnie sprawdzi się odkwaszony torf wymieszany z perlitem. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi i przenosimy w dobrze nasłonecznione miejsce, gdzie temperatura będzie na poziomie około 20 stop. Celsjusza. Kiedy rośliny wytworzą pierwsze liście oraz dobry system korzeniowy, należy każdą roślinę przepikować do osobnego pojemnika. Aby rośliny mogły się dobrze ukorzenić, lepiej nie ubijać ziemi w doniczkach, lepiej pozostawić ją luźną. Pamiętajmy, aby obficie podlać lawendę po przesadzeniu.
Kolejnym sposobem, na rozmnożenie lawendy, jest sadzonkowanie. Taki zabieg przeprowadzamy na przełomie lipca oraz sierpnia. Na sadzonki nadają się niekwitnące wierzchołki jednorocznych pędów, pobrane z roślin 3-4 letnich. Pobrany fragment rośliny, powinien mieć około 7-10 cm, przed umieszczenie w ziemi, możemy go zanurzyć w ukorzeniaczu. Zanim pobrane rośliny umieścimy w miejscu docelowym, należy usunąć wszystkie dolne liście, aby nie dotykały ziemi ani innych roślin. Aby rośliny dobrze się ukorzeniły, należy utrzymywać stałą wilgoć ziemi. Młoda lawenda do swojego rozwoju potrzebuje słońca, nie toleruje ostrych promieni, dlatego unikajmy takich miejsc. Po upływie około 6 tygodniu, nasza nowa lawenda powinna mieć już dobrze wytworzony system korzeniowy – wtedy możemy przesadzić rośliny, a zimą schronić jest przed zimnem.
Lawendę możemy również rozmnożyć, poprzez jej podzielenie. Osoby, które posiadają już lawendę w swoim ogrodzie, mogą na jesień podzielić ją na kilka i rozsadzić w odpowiedniej odległości od siebie, aby miała miejsce do rozrastania się.

Sadzonki, które ukorzenialiśmy od marca, mogą być przesadzone w miejsce docelowe w maju. Pamiętajmy, aby młode rośliny, posadzone w lipcu, odpowiednio zabezpieczyć przed mrozami.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl