Oprócz liści i kwiatów, dekoracyjne w ogrodzie potrafią być także owoce. Dzięki nim mimo jesieni, a potem zimy nasz ogród może być kolorowy i interesujący. Niektóre z krzewów i drzew potrafią przyozdobić się różnobarwnymi owocami np. czerwonymi, białymi lub pomarańczowymi kuleczkami. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, żeby nasz ogród długo cieszył pięknymi barwami.

Berberysy
Najczęściej spotykane są różne odmiany berberysu Thunberga. To krzewy łatwe w uprawie, odporne na mróz i niedobory wody. Urosną na różnego rodzaju glebie, ale potrzebują słońca. Od lata do późnej zimy na pędach berberysów pozostają intensywnie czerwone, podłużne owoce. Nie są duże, ale bardzo liczne. Szczególnie pięknie wyglądają, kiedy opadną już liście.

Derenie
Derenie mają sporo gatunków o bardzo zróżnicowanym wyglądzie i właściwościach. Jednym z najbardziej ozdobnych jest dereń biały. Posiada niejadalne owoce są barwy białej i długo się utrzymują. Szczególnie ładnie wyglądają u tych odmian, które mają intensywnie czerwone pędy.

Irgi
Do najbardziej atrakcyjnych i godnych polecenia, wśród wielu odmian, jest irga pozioma. Dorasta do 1 m i ma bardzo regularnie ułożone pędy. Jesienią i zimą jej gałązki zdobią czerwone, kuliste owoce, wyglądające, jak przyklejone do gałązek. Utrzymują się one długo i są zjadane przez ptaki.

Kalina koralowa
Rośnie w Polsce również dziko, więc jest odporna na mróz i niezbyt wymagająca. Jednak warto jej zapewnić słoneczne miejsce oraz wilgotną, w miarę żyzną ziemię. Kalina koralowa pięknie kwitnie – jej białe kwiaty są zebrane w duże, płaskie kwiatostany. Od późnego lata zdobią ją czerwone, błyszczące owoce. Mogą się one utrzymywać nawet do końca zimy. Jeśli chcemy, żeby kalina dobrze kwitła (a w konsekwencji – owocowała) – nie wolno jej przycinać wiosną. Jeśli musimy ją przyciąć, zróbmy to zaraz po kwitnieniu.

Mahonia pospolita
Wczesną wiosną wspaniale kwitnie – ma żółte, pachnące i miododajne kwiaty, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Później na jej pędach pojawiają się kuliste owoce, które po dojrzeniu mają ciemnogranatowy kolor z szarawym, matowym nalotem.

Ogniki
Ogniki to bardzo atrakcyjne krzewy, które pełnię swojego uroku prezentują jesienią i zimą. Wtedy na ich pędach dojrzewają kuliste owoce, które mogą być czerwone, pomarańczowe lub żółte. Mogą się one utrzymywać do końca zimy. Ogniki mają częściowo zimozielone liście. Kwitną w maju-czerwcu, ich kwiaty są drobne, ale liczne i miododajne.

Ostrokrzew
Ostrokrzewy mają zimozielone liście i czerwone owoce, jednak nie są odporne na mróz i Polsce warto je sadzić w najcieplejszych zakątkach kraju. Owoce pojawiają się tylko na krzewach żeńskich, ale do zapylenia i ich zawiązania potrzebny jest krzew męski. Trzeba więc posadzić co najmniej dwa ostrokrzewy (1 męski wystarcza na 5 żeńskich).

Pięknotka
Jest o niezbyt znany, ale bardzo atrakcyjny krzew o nietypowym – fioletowym kolorze owoców. Są one zebrane w kuliste grona, rozmieszczone regularnie na pędach. Dojrzewają one i nabierają koloru w październiku, a kiedy opadają liście, stają się wyraźnie widoczne i wyglądają bardzo efektownie.

Rokitnik
Ma on ładne, długie i wąskie zielonoszare liście, pomiędzy którymi pojawią się intensywnie pomarańczowe kuliste owoce. Mogą one przetrwać aż do końca zimy. Rokitniki są dwupienne – do zawiązania owoców potrzebna jest roślina męska i żeńska (przy większych nasadzeniach można je sadzić w proporcji 1:5).

Śnieguliczka
Jest to krzew doskonale znany, jeśli nie z nazwy, to przynajmniej „z widzenia”. Ma drobne, różowe kwiatki, ciemnozielone niemal okrągłe liście, jednak jej znakiem rozpoznawczym są białe, kuliste owoce. Zgniecione, głośno „strzelają”. Szkoda ich jednak zrywać do tego celu, bo lepiej, żeby zdobiły krzew, a mogą to robić aż do wiosny.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl