Jest grupa roślin, które wraz z nadejściem sezonu zimowego musimy zabezpieczyć przed chłodem, a nawet przenieść do cieplejszego pomieszczenia, ponieważ pochodzą z takich obszarów, gdzie zimy są dużo łagodniejsze. Jeżeli nie dopilnujemy tego, aby na czas schować wrażliwe na przymrozki rośliny, to marne są szanse, aby w przyszłym roku zakwitły a w najgorszym wypadku mogą . Najlepiej więc sadzić takie rośliny w donicach, aby w czasie nadejścia zimy szybko i łatwo je schować i ochronić.

Przygotowanie roślin do zimy
Przed schowaniem roślin do cieplejszego pomieszczenia pamiętajmy, ale przeglądnąć je i sprawdzić, w jakiej są kondycji. Szukamy wtedy oznak chorób oraz objawów działań jakichś szkodników. Dodatkowo usuwamy zeschnięte liście, suche łodygi. Następnie zastanówmy się nad przeniesieniem wrażliwych na mróz roślin do pomieszczenia. Najodpowiedniejsze będą jasne wnętrza, mogą być to np. piwnice z dostępem do światła słonecznego czy strychy wyposażone w okna. Zwykle rośliny, które zabieramy na czas zimy z zewnątrz, rosną w donicach. Pamiętajmy, aby bezpośrednio przed przenosinami ich nie podlewać, wtedy donica nie będzie aż tak ciężka. Przydatne przy przenoszeniu są podnośniki ręczne na kółkach, którymi łatwo podważymy nasz okaz i przeniesiemy bezpiecznie do pomieszczenia. Starajmy się nie nosić ciężkich donic sami, warto poprosić drugą osobę o pomoc.
Pielęgnacja roślin w pomieszczeniu
Idealnym miejscem dla zimowania roślin będzie ogród zimowy, w którym możemy relaksować się w czasie zimy. Panuje tam odpowiednia temperatura, a promienie słoneczne mogą dodatkowo oświetlać pomieszczenie. Jednak nie wszyscy mogą sobie na taki ogród pozwolić, głownie ze względu na ilość miejsca, jaki zajmuje. Po przeniesieniu roślin do pomieszczenia ważne, aby o nich nie zapomnieć. Mimo iż roślina w tym czasie odpoczywa, to jednak wymaga pielęgnacji. Przede wszystkim w cieplejszym pomieszczeniu może nastąpić wysyp objawów chorób lub działalności szkodników, dlatego co jakiś czas warto przeglądać dokładnie liście. Dodatkowo pamiętajmy o podlewaniu – jest ono rzadsze niż w pełni sezonu letniego, ale nie można całkowicie zaprzestać nawadniania roślin, chyba że są to kaktusy. Zwróćmy uwagę, aby w pomieszczeniu nie było za ciepło ani za zimno, najlepiej gdy temperatura waha się w graniach 8-10o C.
Rośliny wrażliwe, które należy przenieść do pomieszczenia:
– agawa,
– araukaria chilijska,
– bugenwilla,
– daktylowiec kanaryjski,
– datura
– drzewka cytrusowe – np. mandarynkowe,
– fuksja mieszańcowa,
– kuflik,
– mirt pospolity,
– monstera dziurawa,
– oleander,
– palmy,
– róża chińska (hibiskus),
– wawrzyn szlachetny.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl