Wysiewamy dwuletnie kwiaty

Od teraz do końca sierpnia możemy wysiewać rośliny dwuletnie ozdobne. Do tej grupy roślin zaliczamy popularne bratki, goździki, niezapominajki i stokrotki. Rośliny dwuletnie doskonale nadają się na pokrycie wolnych przestrzeni pomiędzy krzewami i większymi bylinami na ogrodowych rabatach, a także do obsadzania kwietników i donic na balkonach oraz tarasach. Podpowiadamy jak wygląda wysiew nasion tych roślin.

Skąd właściwie wzięła się nazwa rośliny dwuletnie? Ano stąd, że cykl uprawy tych roślin trwa właśnie tyle czasu. W pierwszym roku przygotowujemy rozsadę – czyli wysiewamy nasiona, rośliny kiełkują i wytwarzają części wegetatywne (liście). Po przezimowaniu, w drugim roku uprawy obficie kwitną i wydają nasiona.
Wielu ogrodników amatorów nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż najczęściej wiosną kupujemy gotową rozsadę roślin dwuletnich – kwitnące już bratki, fiołki, goździki, stokrotki, czy inne kwiaty z tej grupy, nie mając świadomości, że rośliny te musiały być wysiane już rok wcześniej. Dlatego dziś zachęcam do samodzielnej uprawy roślin dwuletnich i przygotowywania ich rozsad. Wymaga to od nas trochę pracy ale dzięki temu na następny rok uzyskamy kwiaty taniej i będziemy mieć satysfakcję, że pochodzą one z naszej własnej uprawy.

Rośliny dwuletnie ozdobne doskonale nadają się na kwiatowe rabaty, obwódki, oraz do balkonowych skrzyń i donic. Na stanowiskach nasłonecznionych najlepiej sprawdzą się goździki brodate i dzwonki ogrodowe. Słoneczne miejsca lubi też bratek ogrodowy, musimy jednak pamiętać, że nadmiar promieni słonecznych może spowodować płowienie płatków u odmian najbardziej intensywnie wybarwionych (np. bordowych, czy granatowych).
W lekkim półcieniu, poza bratkami, możemy posadzić miesiącznicę roczną, naparstnicę, niezapominajki oraz stokrotki. Niezapominajki leśne i stokrotki doskonale sprawdzają się na przepuszczalnych glebach, w miejscach wilgotnych, np. w okolicy oczek wodnych.

Warto dodać, że nie wszystkie rośliny dwuletnie kończą swój cykl życiowy w drugim roku uprawy. W tym momencie rzeczywiście obumierają bratki, dzwonki ogrodowe, naparstnice, miesiącznice, niezapominajki i laki. Pozostałe rośliny, znane jako rośliny dwuletnie mogą żyć dłużej, jednak w kolejnych latach uprawy są mniej okazałe, słabiej kwitną i łatwiej przemarzają. Dlatego ich uprawy się nie kontynuuje. Do tej drugiej grupy zaliczana jest malwa ogrodowa, goździk brodaty, stokrotka oraz mak syberyjski.

Najwcześniej, od maja do czerwca, możemy wysiewać goździki brodate i lak pachnący. Nieco później, bo od czerwca, rozpoczynamy wysiew dzwonka ogrodowego, niezapominajki, czy prawoślazu różowego. Siew trzeba zakończyć do początku sierpnia, aby przed nadejściem zimy, młode rośliny zdążyły się dobrze ukorzenić. Nieco inaczej postępujemy z nasionami bratków. Jeżeli wysiejemy je na początku lipca, bratki zakwitną już jesienią tego samego roku. Aby zakwitły dopiero wiosną następnego roku, bratki wysiewamy na początku sierpnia.

Nasiona roślin dwuletnich wysiewamy na rozsadniku lub w kuwetach. Zbyt gęste wschody należy przerwać. Młodym siewkom należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu, pamiętając o odpowiedniej dawce wilgoci, oraz cieniowaniu przed nadmiarem słońca.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl