W walce z toksycznymi związkami w naszych mieszkaniach i domach możemy sięgnąć po dobrze znane nam rośliny. Kto wie, może jedna z nich już od dawna stoi na Twoim parapecie?
Aloes
Należący do sukulentów, ze swoimi sztywnymi, zielonymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi to nie tylko roślina o właściwościach leczniczych, ale także ograniczająca obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu.
Areka
Łatwa w pielęgnacji i silnie oczyszczająca powietrze, a ponadto wyjątkowo efektowna. Efektowny wygląd zawdzięcza trzcinowatym łodygom zakończonym zielonymi i pierzastymi liśćmi. Oczyści powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu wykorzystywanego m. in. do produkcji żelów, sprayów, farb do włosów i lakierów do paznokci. Sprawdzi się więc świetnie w takich miejscach, jak gabinety kosmetyczne czy salony fryzjerskie.
Asparagus gęstokwiatowy
Nieco zapomniana w uprawach domowych roślina tworząca efektowne, jasnozielone kępy przewieszających się pędów, które usuną z powietrza takie związki toksyczne, jak formaldehyd, ksyleny, toluen, benzen i trichloroetylen.
Begonia
Jest ona dość wymagająca w uprawie – lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska, a także odpowiednie nawożenie i podlewanie, dlatego polecana osobom, które mają czas i przede wszystkim lubią dbać o rośliny. Wysiłek się opłaci, ponieważ poza pięknymi kwiatami, będziemy mogli cieszyć się powietrzem oczyszczonym z benzenu, a także oparów toluenu – związku znajdującego się w wielu farbach, woskach i rozpuszczalnikach.
Bluszcz pospolity
Ta popularna roślina okazuje się mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie – absorbuje ona formaldehyd, który uznawany jest za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze. Opary formaldehydu emitowane są m. in. w spalinach samochodowych.
Dracena obrzeżona
Stawiając tą roślinę w domu, zapewnimy sobie oczyszczanie powietrza z gazów uwalnianych przez takie substancje jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd, które spotkamy m. in. w wielu rozpuszczalnikach, farbach oraz preparatach uszczelniających.
Fikus Benjamina
Efektowny wygląd, możliwość kształtowania przez przycinanie i dobroczynne właściwości oczyszczające powodują, że jest chętnie uprawianą w domach rośliną. Pozbędziemy się dzięki niemu szkodliwych ksylenów, formaldehydu, benzenu, amoniaku i oktanu. Niestety nie powinien on być hodowany w domach, gdzie są małe dzieci i zwierzęta, ponieważ jest silnie trujący.
Hoja różowa
Efektowna, choć dość kapryśna roślina pokojowa, pochodząca z krajów tropikalnych. Ma piękne kwiaty wyglądające jak ulane z wosku, odwrócone parasolki. Usuwa trujące związki formaldehydu, benzenu i toluenu.
Skrzydłokwiat
Ta piękna roślina oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu. Benzen może być zawarty w woskach do drewna, lakierach i farbach, natomiast aceton w różnego rodzaju środkach czystości, zmywaczach do lakierów czy nawet emitowany przez urządzenia elektroniczne. Należy jednak uważać – skrzydłokwiat może okazać się trujący dla wielu zwierząt.
Paprotka
Paprotka, a dokładniej nefrolepis wyniosły, to roślina, którą znajdziemy w wielu domach – piękna, prosta w utrzymaniu, efektowna i bardzo łatwo dostępna. Mało kto zdaje sobie sprawę, że trzymanie jej w domu pozytywnie wpływa na powietrze. Paproć, podobnie jak wcześniej wspominany bluszcz, pochłania znaczną część unoszącego się formaldehydu.
Sansewieria
Sansewieria również jest jedną z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin – nie wymaga częstego podlewania i nie straszne jej okresy długiej suszy fundowane przez zapominalskich. Jak trzymanie jej w domu może wpłynąć na nasze powietrze? Oczyści je ona z benzenu i formaldehydu.
Trzykrotka
To jedna z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, dzięki łatwości jej uprawy oraz atrakcyjnemu wyglądowi. Usuwa z powietrza trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen.
Zielistka Sternberga
Zielistka rośnie stosunkowo szybko, a jej główna kępa osiąga rozmiary nawet do 45 cm szerokości i wysokości – nieprzelewana i postawiona w jasnym, choć nie słonecznym miejscu, będzie piękną ozdobą domu. Jej liście pochłaniają wiele substancji, a przede wszystkim – podobnie jak wiele innych roślin z zestawienia – formaldehyd i benzen.