W Cyklu Ogrodnika niejednokrotnie namawialiśmy Was do niewyrządzania krzywdy gościom, którzy odwiedzają Wasze ogródki. Pewni bywalcy pozwalają sobie jednak na zdecydowanie zbyt dużo… na przykład ptaki. Chociaż wielu ogrodnikom do głowy przychodziły już bardzo ekstremalne sposoby na pozbycie się ich, dzisiaj mamy dla Was skuteczne metody, które są humanitarne i stuprocentowo bezpieczne.

Ilekroć zalewa nas złość na widok zanieczyszczonych ozdób lub uszkodzonych roślin, musimy pamiętać o jednym – ptaki są niezbędnym i bardzo pożytecznym elementem naszego ekosystemu. Przede wszystkim roznoszą nasiona, zwiększając tym samym ich zagęszczenie. Poza tym, ptaki są naturalnymi wrogami wielu szkodników, takich jak gąsienice lub pędraki. Mogą więc stać się one naszymi skrzydlatymi sprzymierzeńcami. Niektóre osobniki potrafią być jednak dość… niereformowalne. Chociażby szpaki uwielbiają żerować na drzewach owocowych, a wróble nie odmówią sobie wszelkich ziarenek. Są jednak sposoby, by skutecznie przepędzić je z naszego ogrodu, jednocześnie nie robiąc im krzywdy.

Popularnym zabiegiem jest zakup sylwetki drapieżnego ptaka. Może ona stać się także ozdobą naszego ogrodu. Wszystkie ptaki, które odwiedzają nasze ogrody i działki, boją się większych osobników, takich jak orzeł lub jastrząb. W przypadku wróbli lub gołębi, wystarczy nawet sylwetka kruka. Pamiętajmy, wybrać odstraszacze, które przypominają rozmiarami swoje żywe pierwowzory – ptaki są bystre i nie przestraszą się orła wielkości kawki. Jeżeli orzeł lub jastrząb nie pasuje do estetyki naszego ogrodu, możemy spróbować z kotami – zwłaszcza te w pozie polującej mogą odstraszyć nawet najbardziej zdeterminowane ptaki. Sposób z sylwetkami jest nie tylko humanitarny, ale także bardzo skuteczny. Ptaki zapamiętują miejsca, w których bytują „drapieżniki” i starają się więcej ich nie odwiedzać.

Każdy ma na strychu zalegające płyty CD. Po wielu latach zbierania kurzu, mogą w końcu się do czegoś przydać. Ptaki są wyjątkowo płochliwe i wyczulone na blaski. Skutecznie odstraszy je płyta CD, zawieszona na lince i przywiązana do gałęzi drzewa. Przy powiewach wiatru, będzie ona obracać się dookoła własnej osi, odbijając światło i mieniąc się w oczach ptaków. Istotne jest to, by płyty nie wisiały w danym miejscu zbyt długo. Z biegiem czasu, ptaki zrozumieją, że tajemniczy błysk nie jest dla nich żadnym zagrożeniem, skoro cały czas pojawia się w tej samej lokalizacji. Starajmy się więc co dwa-trzy dni zmienić rozmieszczenie powieszonych płyt.

Innym skutecznym sposobem może być stary, dobry strach na wróble. Jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla sadowników i rolników lub ogrodników, którzy mają dużo przestrzeni. Stracha możemy wykonać samemu – np. w ramach zabaw z dziećmi – lub zakupić w Internecie. Sadownicy popełniają jednak często pewien błąd – nie ubierają stracha. Musimy pamiętać o przewiewnych częściach ubioru, które będą powiewały na wietrze. Nasz strach może „nosić” także jakieś stukające o siebie przedmioty, np. znicze lub plastikowe butelki powieszone na sznurku. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne urządzenia, które imitują odgłosy przerażonych ptaków lub innych osobników, np. sokoła lub jastrzębia. Są one jednak bardzo drogie, a przy tym skuteczne tylko przez pewien czas, ponieważ bodźce dźwiękowe nie wywierają na ptakach stałego efektu. Powiewające na wietrze ubrania stracha i ruchome elementy będą je odstraszać przez całą dobę, bez marnowania energii i baterii.

Najlepszym sposobem jednak będzie „zawarcie przymierza” z ptakami. Zazwyczaj żerują one na naszych owocach i drzewach z powodu niedoboru wody. Im większa susza, tym większą żarłoczność możemy zaobserwować u ptaków. Możemy uczynić z ogrodu lub działki coś w rodzaju ptasiego hotelu, a goście potraktują żyjące tam szkodniki jako smakowity obiad. Jeżeli planujemy przymierze z ptakami, warto pomyśleć o budce, w której będą mogły schować się przed trudnymi warunkami – np. deszczem lub śniegiem. W budce będą mogły także wysiadywać jaja. Ptasi domek powinien być zakamuflowany – na tyle, by ptaki mogły go znaleźć. Nie powinny jednak trafić do niego kukułki lub zwierzęta, które żywią się ptasimi jajami. Chociaż założenie uniwersalnej budki dla ptaków nie jest skomplikowane, warto poczytać o tym, jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Możemy rozstawić także pojemniczki z ziarnami, które z dużą wdzięcznością przyjmą wróble.

Jakie są korzyści z ugoszczenia ptaków w naszym ogrodzie? Liczba szkodników w naszym ogródku spadnie, a to zawsze jest dużym plusem. Dodatkowo podczas spokojnego wieczoru będziemy mogli podziwiać piękne okazy ptaków, których nie znajdziemy w żadnym innym zakamarku świata.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl