„Nasz świat nie przetrwa bez pszczół” – chyba każdy z nas to słyszał chociaż raz w życiu. Wielu z nas jednak boi się ich i odskakuje na ich widok. Te małe, sympatyczne owady często mylimy z osami, przez co wiele z nich traci życie pod łapką na muchy lub podeszwą buta. Nie bez powodu używamy tutaj słowa „sympatyczne” – prawda jest taka, że istnieje tylko jedna odmiana pszczół, której musimy się obawiać i nie natkniemy się na nią w Polsce. Poza tym, pszczoły są naprawdę niegroźne i nie musimy się ich obawiać – wręcz przeciwnie, wiele im zawdzięczamy!

Dlaczego pszczoły są takie ważne? Pobierają one nektar z kwiatów, a przy okazji zapylają rośliny. W ten sposób przyczyniają się do większych plonów, a co z tym idzie – mamy w Polsce dużo owoców. Dzięki pszczołom rośliny mogą się rozmnażać, a jak dobrze wiemy, zieleń jest nam bardzo potrzebna. Filtruje ona powietrze, dzięki czemu jest ono czystsze. Sami dobrze wiemy, jak dużym zagrożeniem jest dla nas wszechobecny smog, dlatego pomoc pszczół jest tutaj nieoceniona. No i nie zapominajmy o miodzie! Ten naturalny przysmak od lat gości na naszych stołach, a także jest używany w celach leczniczych. Bez pszczół bylibyśmy skazani na jedzenie zbóż, które są wiatropylne i nie potrzebują pomocy zwierząt lub ludzi do rozprzestrzeniania się. Czy wiecie, że gdyby pewnego dnia zabrakło tych owadów, nasze pyszne maliny mogłyby stać się towarem deficytowym, aż w końcu by ich zabrakło? To właśnie pszczoły roznoszą ich pyłki po całej Polsce!

Te małe owady są dodatkowo bardzo inteligentne. Pszczoły rozmawiają ze sobą poprzez taniec. W ten sposób przekazują sobie bardzo ważne informacje. Komunikaty te są uzupełniane dźwiękami. Pszczoła jest w stanie zapamiętać, kiedy kwitną kwiaty, które odwiedza. Wie w ten sposób, kiedy zwyczajnie nie ma sensu podlatywać do danych gatunków i niepotrzebnie się męczyć. Pszczoły dodatkowo potrafią wprowadzać w swoich ulach zasady, do których owadzie społeczeństwo musi się dostosować. Nie wszyscy wiemy o tym, że pszczoły mają słabość do… alkoholu, a konkretnie do sfermentowanych soków z owoców. Jeżeli inne osobniki wyczują w ulu jego zapach, automatycznie doprowadzają nieposłusznego obywatela do porządku. Poza tym, przeciętna pszczoła potrafi odwiedzić nawet 2 miliony kwiatów w ciągu dnia, co tylko świadczy o ich pracowitości i wytrwałości.

Często słyszymy pytanie „Jak odróżnić pszczołę od osy?”. Wbrew pozorom, jest to bardzo częsty problem Polaków. Różnice można już zobaczyć chociażby w zachowaniu tych owadów. Pszczoły są bardzo spokojnymi owadami i nawet obecność człowieka nie jest w stanie ich zdenerwować. Dopóki nie zostaną zaatakowane, nie żądlą. Osy są z kolei o wiele bardziej skore do atakowania nawet bez powodu, ich ruchy są bardzo gwałtowne. Zarówno jednak one, jak i pszczoły mają odwłok w paski. Pamiętajmy jednak, że pszczoły są pokryte miękkim meszkiem. Osa jest dodatkowo smuklejsza od pszczoły i bardziej podłużna. Jeżeli więc do twojego domu wleciała pasiasta, futrzana kuleczka, która nic sobie nie robi z twojej obecności i nie atakuje – nie masz się czego bać. Pomóż jej wydostać się z domu i wylecieć na wolność, a na pewno przyczynisz się do dobra naszego ekosystemu!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl