Okrywanie roślin na zimę – jakie rośliny powinniśmy zabezpieczyć?
Wiele roślin, które uprawiamy w naszych ogrodach pochodzi z miejsc, w których panuje cieplejszy klimat. Należy pamiętać aby wybrane przez nas rośliny przeżyły zimowe miesiące musimy odpowiednio przygotować je do zimy – czyli osłonić przed mrozem. Szczególnie narażone na uszkodzenia są rośliny zimozielone zarówno liściaste jak i iglaste. Dzieje się tak dlatego, że rośliny te zimą nie przerywają transpiracji, podczas gdy ich korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. Powstaje deficyt wodny i to właśnie on jest najczęstszą przyczyną zamierania roślin. Dlatego tak ważne jest podlewanie ogrodu jesienią , tak aby gleba była dobrze i głęboko nawilżona.
Jakie rośliny okrywamy?
Byliny – Okrywamy je mniej więcej 10-centymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo bardziej estetycznym stroiszem. Jakie rośliny powinniśmy zabezpieczać w ten sposób? Lista jest dość długa: pierwiosnki, zawilce japońskie, część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, kosaćce, lilie oraz wszystkie byliny, które zostały posadzone jesienią i nie zdążyły się dobrze zakorzenić w nowym miejscu. Wrażliwym na mróz trawom ozdobnym – miskantom i trawom pampasowym – należy związać suche liście i kwiatostany, a następnie okryć je słomą, stroiszem albo włókniną. Zimozielone krzewinki – lawendę, santolinę, tymianek, ubiorek wiecznie zielony – okrywamy gałązkami świerku.
Zimozielone drzewa i krzewy – Szczególnej ochrony wymagają różaneczniki, mahonie, ogniki, oraz wrzosy i wrzośce, gdyż mają mają płytki system korzeniowy. Aby zabezpieczyć go przed przemarznięciem, glebę wokół roślin okrywamy korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne roślin warto przykryć stroiszem lub siatką cieniującą. Podobnie możemy ochronić cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Szczególnie starannie należy okryć zimozielone drzewa i krzewy formowane ( bukszpany, choiny, cyprysiki, ostrokrzewy, sosny, świerki i żywotniki) gdyż przez regularnie przycinane są mniej odporne na zmiany temperatury.
Drzewa i krzewy zrzucające liście – Z tej grupy zwróćmy uwagę na hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe oraz młode katalpy, magnolie i tulipanowce. Należy osłonić je chochołami a ich podstawy obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe wystarczy obsypać tylko u nasady. Rośliny te przycina się każdej wiosny nisko przy ziemi, więc nawet jeśli ich pędy przemarzną, obędzie się bez większych strat.
Pnącza – W naszych ogrodach okrycia wymagają także młode glicynie i powojniki, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne. Warto okryć matami słomianymi umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady roślin trzeba usypać kopczyki ziemi.