Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać?

Cięcie wiśni jest ważnym zabiegiem, wpływającym na prawidłowy rozwój drzewa, ukształtowanie jego korony, a co najważniejsze na zdolność do obfitego owocowania przez wiele lat. Niestety wielu z nas przycina wiśnie w nieodpowiednim terminie i w niewłaściwy sposób. Podpowiadamy zatem kiedy wykonać ten zabieg oraz jaki sposób cięcia jest najlepszy dla tych drzew.

Kiedy przycinać?
Młode, nowo posadzone wiśnie tnie się wiosną, zaraz po posadzeniu, w celu uformowania ich korony. Dla starszych drzew podstawowy termin cięcia wiśni to lato, po zbiorze owoców. Wówczas rany po cięciu wiśni szybciej się goją i jest mniejsze ryzyko infekcji przez grzyby oraz bakterie. Letnie cięcie wiśni przynosi zazwyczaj lepsze efekty niż cięcie wiosenne. Zabieg cięcia wiśni wykonujmy zawsze przy ładnej pogodzie, w dni suche i słoneczne.

Formowanie korony młodych wiśni
Aby młode drzewka szybo się przyjęły i jak najszybciej rozpoczęły wzrost, a ich korony zyskały optymalny pokrój, wykonujemy cięcie po posadzeniu – najlepiej wiosną . Nieznaczne skracamy przewodnik i usuwamy wszystkie grubsze pędy, stanowiące konkurencję dla przewodnika. Inne pędy przycinamy o 1/3 długości, nad drugim pąkiem lub o 2/3 długości, nad pierwszym, licząc od nasady pędu. A na koniec usuwamy wszystkie pędy z pnia drzewa do wysokości około 40cm nad ziemią. Musimy pamiętać, że wiśnie, wskutek braku prawidłowego cięcia, wykształcają korony krzaczaste, bez wyraźnego przewodnika. Nie jest to pożądany model drzewka i należy go unikać, ponieważ zbyt krótki pień, nadmierna ilość pędów w połączeniu z ciężarem owoców często prowadzi do pękania kory. W takich przypadkach drzewka szybko dziczeją, a ich owocowanie zanika. Dlatego tak ważne jest formowanie wiśni już od momentu posadzenia drzewka.

Cięcia odnawiające
Starsze drzewka wiśni, około 2-3-letnie, powinny już mieć wykształcony wyraźny przewodnik stanowiący główną część drzewa. Cięcia odnawiające powinny polegać na systematycznym przycinaniu gałęzi bocznych, po każdym zbiorze owoców, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Ważne jest też, aby w kolejnych latach usuwać starsze, grube gałęzie, tak aby zrobić miejsce dla młodych, na których powstaną owoce. W miejscu cięcia pozostaną tzw. czopy – z nich wyrosną zdrowe i młode pędy. Usuwamy też gałęzie krzyżujące się lub zaburzające rozwój korony.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl