Ogród zdobi naszą posesję. Nie musi być jednak tylko i wyłącznie ozdobą. Gdy czujesz, że coś cię bierze, zawsze możesz sięgnąć po naturalne sposoby, które szybko postawią cię na nogi! A naturalne lekarstwa znajdziesz właśnie w ogrodzie.

Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeżeli objawy przeziębienia robią się szczególnie dokuczliwe, koniecznie wybieraj się do przychodni!

Zacznijmy od podstaw – aby cokolwiek zadziałało, musisz troskliwie traktować swój organizm. Przede wszystkim, zrezygnuj na czas przeziębienia z kawy. Chociaż kawa dla wielu z nas jest nieodzownym elementem porannego rytuału, jej picie niewiele pomaga podczas choroby. Kawa pobudza cię do działania, co może się okazać zbawienne w pracy. Pamiętaj jednak, że twój organizm podczas przeziębienia musi przede wszystkim odpoczywać. Picie dużych ilości kawy sprawia, że nie może on zwolnić, aby trochę odpocząć. Wymień więc na czas przeziębienia kawę na zwykłą wodę mineralną. Jeżeli chcesz napić się czegoś ciepłego, możesz wypróbować herbaty z mięty – najlepiej tej własnoręcznie zerwanej i ususzonej. Mięta nie tylko załagodzi ewentualne podrażnienia gardła, ale też udrożni zatoki i nos swoim zapachem.

Każda babcia powtarza, że najlepszym sposobem na przeziębienie jest rosół. I oczywiście… jest to prawdą! Badania potwierdzają, że spożywanie tej zupy nie tylko rozgrzewa, ale także poprawia samopoczucie. Pamiętaj jednak, by nie solić rosołu zbyt mocno. Duże ilości soli szkodzą nerkom, które podczas przeziębienia mogą być osłabione. Ugotuj chudy rosół z dużą ilością włoszczyzny – on na pewno postawi cię na nogi. Koniecznie sięgnij po włoszczyznę z własnych upraw.

Na ból gardła niezastąpiona jest płukanka z szałwii i rumianku. Wystarczy sięgnąć po te zioła, zaparzyć je, poczekać, aż wywar nabierze temperatury pokojowej, a potem przepłukać nim gardło. Zaparz tego wywaru więcej i przelej do buteleczki lub zakryj kubek niewielkim talerzem. Płukanki możesz używać nawet kilka razy dziennie.

Jeżeli hodujesz czosnek, możesz powiedzieć, że uprawiasz swój własny antybiotyk. Czosnek od lat jest uważany za jedno z najskuteczniejszych, naturalnych lekarstw. Możesz dodawać go do różnych potraw lub spożywać w formie suplementów, np. wraz z tranem. To połączenie jest prawdziwym zbawieniem dla osób o bardzo słabej odporności. W przypadku przeziębienia objawiającego się bólem gardła, warto spróbować mikstury składającej się z mleka, czosnku, miodu i masła. Jej smak nie jest powalający, jednak otrzymane lekarstwo łagodzi ból gardła – masło jest tłuste, mleko ciepłe, miód koi, a czosnek leczy.

Lepiej smakujący, a równie skuteczny syrop możesz uzyskać z buraka. Wytnij z buraka kawałek w kształcie lejka, a potem wrzuć warzywo do piekarnika. Gdy zauważysz, że burak puścił sok, wyjmij go z pieca. Otrzymany syrop możesz zlać do wygodnej buteleczki. Ta mikstura to bogate źródło witaminy C i P.

Gdy łapie cię przeziębienie, nie musisz od razu sięgać po tabletki – najpierw spróbuj metod, które nikomu nie zaszkodzą!


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl