Pajęczyny na iglakach. Co to jest i jak zwalczać?

Już od maja możemy zauważyć delikatne pajęczynki oplatające iglaki. Zazwyczaj obecności tych pajęczynek towarzyszy żółknięcie, brązowienie, a potem opadanie igieł. Te objawy na iglakach to nic innego jak obecność przędziorków. Zobacz jak pozbyć się tych pajęczynek i skutecznie przeprowadzić zwalczanie przędziorków na iglakach!
Pajęczyny na iglakach tworzy głównie przędziorek sosnowiec. Szczególnie upodobał on sobie świerka białego odmiany ‚Conica’, którego potrafi ogołocić z igieł. Rozwojowi tego szkodnika sprzyja ciepła i sucha pogoda. Objawy żerowania tego szkodnika są widoczne na igłach. Przędziorki wysysają z nich soki, powodując plamiste i matowe przebarwienia, a w końcu następuje zasychanie całych igieł i ich opadanie. Do tego dochodzą charakterystyczne pajęczyny na iglakach. Samego szkodnika ciężko nam będzie zauważyć i identyfikujemy go głównie po objawach na roślinie. Dorosłe przędziorki przypominają drobne czerwone pajączki o długości 0,2 – 2,4 mm. Da się dostrzec je tylko oglądając pędy iglaków przez lupę. A jeśli już się im przyjrzymy, zauważymy też larwy i drobne czerwone kuleczki – jaja przędziorka, składane na pędach u podnóży igieł. W postaci tych jaj przędziorek zimuje, zaś wiosną, w kwietniu, wylęgają się z nich larwy, które w końcu zamieniają się w dorosłe roztocza.
Jeżeli chcemy się upewnić czy na roślinie są przędziorki, bierzemy białą kartkę papieru, podkładamy pod gałązki i potrząsamy rośliną. Najprawdopodobniej przędziorki opadną z gałązek i zaobserwujemy je w postaci drobnych, ruchliwych punkcików. Gdy już mamy pewność, że nasze iglaki opanował przędziorek, pora zabrać się za jego zwalczanie.

Zwalczanie przędziorka rozpoczynamy od usunięcia pajęczynek. Zakładamy rękawice, bierzemy miotełki i usuwamy pajęczyny. Przy dużej liczbie iglaków może to być pracochłonny zabieg ale ułatwi on dotarciu środków przędziorkobójczych do wnętrza rośliny, gdzie przebywają szkodniki. Opryski musimy wykonywać bardzo dokładnie, wręcz zalewać rośliny środkiem aby ciecz dokładnie dotarła również do wnętrza iglaka, pomiędzy pędy.
A czym możemy się posiłkować w ogrodach przydomowych i działkowych? Z preparatów chemicznych warty uwagi jest środek Karate Gold.
W obliczu niedoborów wśród preparatów chemicznych, polecamy naturalną alternatywę w postaci środka Emulpar 940 EC, działa on w sposób mechaniczny, oblepiając szkodnika i odcinając mu dostęp powietrza, powodując uduszenie. Poza zwalczaniem przędziorków w sezonie wegetacyjnym, należy też pamiętać o opryskach wczesnowiosennych. Ich celem jest zniszczenie jaj zimujących szkodnika, bo na pewno jakieś przetrwają. Do tego celu używamy wcześniej już wspomnianych środków.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl