Aby móc przechowywać te owoce, musimy zadbać o odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz wentylację w pomieszczeniu przechowalniczym. Jabłka to wbrew pozorom delikatne owoce, które jeśli tylko otoczymy troskliwą opieką będziemy cieszyć się zdrowymi, smacznymi owocami. Podpowiadamy co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach przechowalniczych jabłek i zagrożeniach w czasie ich przechowywania.

Wbrew ogólnemu przekonaniu, iż jabłko jest owocem wytrzymałym należy się z nim obchodzić bardzo delikatnie. Zwłaszcza po zbiorze, kiedy to najbardziej narażone jest  na uszkodzenia i odbicia. Tak naprawdę po zerwaniu z drzewa jabłko jest równie delikatne co brzoskwinia czy truskawka. Im jabłka są lepszej jakości, bez uszkodzeń czy odbić tym lepiej i dłużej będą nadawać się do spożycia.

W jakich warunkach przechowywać jabłka?

Najlepiej przechowuje się owoce w pomieszczeniach chłodnych i dobrze wentylowanych, o dużej wilgotności – najczęściej są to piwnice. Chcąc w prawidłowy sposób przechować jabłka na zimę należy przede wszystkim zadbać o to żeby nie zwiędły i nie przejrzały. W tym celu należy zapewnić odpowiednią wilgotność, która powinna wynosić ok. 90%. Ten stan można uzyskać polewając podłogę naszej przechowalni wodą. Temperatura jaka powinna panować przez cały okres przechowywania powinna wynosić od 0° do ok. 3-4°. Ważne, żeby temperatura nie spadła poniżej 0° ponieważ wtedy jabłka przemarzną. Natomiast jeżeli będziemy mieć wyższą temperaturę niż 4°, wtedy jabłka dojrzeją i tym samym ich okres przechowywania znacznie się skróci.
Kolejnym bardzo ważnym wymogiem w przechowywaniu jabłek na zimę jest dobra wentylacja. Każda przechowalnia czy piwnica powinna być wyposażona w sprawny system wentylacyjny, dzięki czemu z przechowalni będzie sprawnie usuwany zbierający się etylen – związek ten przyspiesza dojrzewanie owoców, a tego podczas przechowywania nie chcemy.

Jak przechowywać jabłka?

Jabłka powinny być przechowywane w drewnianych skrzyniach o pojemności ok. 15 kg. Jeżeli jednak nie mamy do dyspozycji takich pojemników możemy użyć innych np. skrzynek drewnianych po cytrusach czy innych owocach. Pamiętajmy aby przed włożeniem owoców do skrzynki wyściełać jej dno gazetami, najlepiej podwójną warstwą. Dla pewności często okrywa się jabłka również z góry gazetami. Dzięki temu pod górnym przykryciem z gazet gromadzi się dwutlenek węgla, który dodatkowo hamuje proces dojrzewania owoców.

Jak sprawdzać stan przechowywanych jabłek?

Aby przechowywać jabłka w sposób prawidłowy należy również stałe kontrolować ich stan. Jabłka to owoce, które bardzo łatwo się psują, dlatego też trzeba obserwować czy przechowywane owoce nie wykazują symptomów jakiejś choroby przechowalniczej, takiej jak gorzka zgnilizna, szara pleśń, brunatna zgnilizna czy innej.
Jeżeli zauważymy zainfekowane owoce, należy natychmiast je usunąć. Do infekcji chorobami przechowalniczymi jabłek dochodzi już podczas zbioru lub podczas wzrostu jabłek na drzewach, dlatego tak ważne jest monitorowanie ich stanu zdrowia podczas przechowywania.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl