Prace ogrodnicze we wrześniu

Na wrzesień przypada koniec lata o początek jesienie. Jest to okres wzmożonych prac w ogrodzie – nie dość, że ten miesiąc to okres największych zbiorów warzyw i owoców, to jeszcze właśnie teraz jest najlepsza pora na sadzenie i pielęgnacje roślin. Do tego dochodzą zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe. W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, białego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas w ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.

 

 

Na przełomie sierpnia i września wysadzamy bulwy lilii białej. Do przesadzania należy wybrać cebule duże , zdrowe i bez uszkodzeń. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną tzn. przebiśniegi, krokusy i cebulice . Po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych.

Rośliny Cebulowe

Niektóre gatunki roślin cebulowych – cebulice, śnieżki lub szafirki po paru latach rozrastają się i tworzą piękne kwitnące grupy. Z kolei tulipany lub lilie azjatyckie nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 3 lata, bo zbyt się zagęszczą i zdrobnieją.

Początek miesiąca to odpowiedni czas na wykopanie i posadzenie na nowo cebuli lilii. Przesadzamy również z rozsadnika na miejsca stałe rośliny dwuletnie takie jak malwy, dzwonki ogrodowe, bratki, niezapominajki,, goździki brodate czy naparstnice.

 

Warto również pomyśleć o truskawkach i poziomkach, we wrześniu można je jeszcze zasadzić, powinny mieć wystarczająco dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić. We wrześniu sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy zarówno produkowane w pojemnikach, jak i z odsłoniętym korzeniem. Jest to też dobra pora na zakładanie wrzosowiska, a efekty pracy można podziwiać od razu.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl