Poziomki – uprawa poziomek w ogrodzie i na działce

Poziomka pospolita nie jest dziką formą truskawki – jak by się mogło wydawać – ale odrębnym gatunkiem z rodziny różowatych. Jak ją uprawiać na działce i w ogrodzie? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Ogrodową rabatę dla poziomek trzeba wybrać w miejscu równym i osłoniętym od wiatru. Można je posadzić na skraju kępy drzew owocowych albo jagodowych krzewów. Korzenie poziomki są płytko zagłębione i nie będzie ona stanowić konkurencji dla wysokich sąsiadów. Nie zaleca się sadzenia poziomki na wywyższonych, odkrytych miejscach, jako że zimą wiatr zwiewa stamtąd śnieg. Pozbawione śniegowej okrywy podczas mrozów rośliny mogą podmarzać, a nawet całkowicie przemarznąć. Latem z kolei cierpią w takim miejscu na niedobór wilgoci. Rozwijają się słabo i źle owocują, tworzą drobne jagody. Przed wiosennym sadzeniem poziomki trzeba na jesieni przekopać grządkę i zostawić ją przez zimę. Wiosnę gleby grabi się i wyrównuje, starannie usuwając korzenie chwastów. Jeśli sadzenie ma się odbywać jesienią, glebę trzeba przekopać 15-20 dni wcześniej. Przygotowując glebę, dodaje się porcję nawozu organicznego. Najlepiej przyjmują się młode poziomki posadzone pod koniec lipca/na początku sierpnia albo pod koniec maja/na początku czerwca. Sadzenie prowadzi się w chłodniejszej porze dnia albo przy pochmurnej, deszczowej pogodzie. Sadzonki sadzi się w odstępach 30-40 cm jedna od drugiej. Jeśli jednak wybrana została odmiana wytwarzająca mocne rozłogi, odległość między poziomkami należy znacznie powiększyć, ponieważ szybko się rozrosną. Do wykonanej jamki wkłada się sadzonkę, starannie rozkłada korzenie, przysypuje ziemią i dokładnie uciska miejsce sadzenia. Najważniejsza zasada: górny pączek (serce) powinien znaleźć się na poziomie ziemi. Na koniec sadzonki należy obficie podlać.

Pielęgnacja poziomki leśnej jest podobna, jak poziomki ogrodowej, czyli truskawki. Wiosną usuwa się suche liście i pędy. O ile niektóre odmiany truskawek są przykrywane włókniną dla ochrony przed wiosennymi wahaniami temperatury, to poziomki tego nie wymagają. Ważnym zabiegiem dla uzyskania bogatych zbiorów poziomek jest regularne podlewanie. Nie tylko młode sadzonki, ale również dorosłe rośliny powinny mieć zapewnioną dostateczną ilość wilgoci. Przeschnięcie bryły korzeniowej szybko prowadzi do więdnięcia liści, a nawet do obumierania całych roślin. Zaleca się podlewanie poziomek wodą deszczową albo ze studni, woda z wodociągów powinna najpierw odstać przez kilka godzin w konewce. Poziomka jest mocną rośliną i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz-dwa razy w sezonie można zasilać ją porcją specjalnego nawozu do roślin jagodowych.

W ogrodzie i na działce można uprawiać różne gatunki i odmiany poziomek. Poziomki są łatwe w uprawie i nadają się w zasadzie do każdego ogrodu. Ze względu na sposób wzrostu i rozmnażania poziomki można podzielić na bezrozłogowe oraz wytwarzające rozłogi. W szczególności warto zwrócić uwagę na odmianę ‚Rugia’, która rodzi aromatyczne, wydłużone owoce oraz odmianę ‚Baron Solemacher’ o jasnożółtych lub ciemnoczerwonych, sercowatych, dużych owocach.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl