Popiół z pelletu, który pozostaje po jego spaleniu, znakomicie może zastąpić nawozy mineralne. Dodany do kompostu wzbogaca go m.in. o cenne mikroelementy. Wspomaga wzrost roślin, zapobiega m.in. suchej zgniliźnie na pomidorach, a także gorzkim plamom na jabłkach.

Popiół z pelletu stanowi alternatywę dla nawozów mineralnych – zawiera potas, fosfor oraz wapń. Wysokie pH przyczynia się do odkwaszania gleby. Liczne badania wskazują, że działanie popiołu drzewnego może zwiększyć plony roślin na niektórych glebach nawet o 45%, w porównaniu z tradycyjnymi nawozami wapniowymi.

Niewykorzystany popiół można także dodać do kompostu, dzięki czemu wzbogacony zostanie w mikroelementy i cenne składniki.

Oczywiście, aby popiół stał się nawozem, musi on powstać w wyniku spalenia czystego biopaliwa. Nigdy nie wolno używać jako nawozu popiołu z pelletu zanieczyszczonego. Na przykład plastikiem, płytą HDF, MDF lub wiórową oraz barwionym drewnem.

Nawożenie popiołem drzewnym możemy wykonywać przez cały okres wegetacyjny. Popiół nie zawiera azotu, więc idealnie sprawdzi się podczas nawożenia jesiennego, kiedy niewskazane jest stosowanie nawozów azotowych.

Popiół drzewny jako nawóz nie powinien być stosowany na glebach zasadowych (pH powyżej 7,5), w przypadku których jeszcze bardziej podniesie, i tak już wysokie pH gleby. Zbyt duża jednorazowa dawka popiołu łatwo doprowadzi do niekorzystnego zjawiska zasolenia gleby.

Nawożenie popiołem drzewnym wykonywać możemy również na rabatach kwiatowych oraz pod roślinami ozdobnymi lubiącymi zasadowe pH gleby, takimi jak jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wiecznie zielony.

Nawożenie popiołem drzewnym możemy wykonywać także na trawniku. Decydując się na nawożenie trawnika popiołem zrezygnujmy z innych nawozów bogatych w magnez, żelazo czy wapń, unikając w ten sposób przenawożenia. Zbyt duża dawka popiołu może spowodować problemy w pobieraniu żelaza czy boru, w konsekwencji osłabiając trawę. Popiół drzewny można mieszać z nawozem azotowym oraz potasowym.

Popiół drzewny może być też stosowany do zwalczania mchu na trawnikach. Ten ekologiczny odpowiednik dolomitu, zwiększy pH gleby eliminując powstawanie mchu, a dodatkowo dzięki zawartości żelaza poprawi kondycję i barwę trawy.

Pamiętać należy jednak, aby nie wprowadzać popiołu do gleby świeżo wapnowanej. Uzyskamy wtedy zbyt duże stężenie wapnia w glebie, zmniejszając przyswajalność fosforu.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl