Pomidory są źródłem wielu cennych wartości odżywczych. Warto więc zadbać o to, by tym, które uprawiamy w naszych ogródkach, nigdy niczego nie zabrakło. Czego jednak potrzebują pomidory? Jak je nawozić, by mogły zdrowo się rozwijać i aby były soczyste, jędrne?

 

Zanim rozpoczniemy uprawę pomidorów, powinniśmy mieć na uwadze to, że są to warzywa bardzo wymagające! Aby dawały piękne, zdrowe plony, należy poświęcać im dużo czasu i uwagi. Wielu początkujących ogrodników z ekscytacją sadzi pomidory, a gdy latem widzą ich żółte liście i poplamione owoce, machają ręką i zniechęcają się do nich. Wystarczy jednak przed posadzeniem przemyśleć dokładnie plan uprawy – taka analiza naszych warunków oraz możliwości pozwoli nam określić, czy na pewno możemy uprawiać te warzywa.

 

Najpopularniejsza uprawa pomidorów to zdecydowanie uprawa w gruncie. Aby pomidory miały dobry start, posadźmy je w odpowiednim podłożu. Warzywo to bardzo lubi gleby, które nie są zbyt kwaśne, ale nie są też zbyt zasadowe – pH 5-6,6 powinno być dla nich idealne. Pomidory nie przepadają za zbyt zbitą, ciężką ziemią. Wybrane dla nich podłoże powinno być więc raczej piaszczyste. Przed posadzeniem pomidorów powinniśmy przekopać glebę kompostem lub obornikiem. Najlepiej zabieg ten wykonać jesienią – ziemia zdąży „przesiąknąć” wartościami odżywczymi. Gdy wiosną następnego roku posadzimy w niej pomidory, na pewno będzie im tam bardzo dobrze.

 

Posadziliśmy już pomidory. Teraz zadbajmy o to, by dostarczyć im takie składniki, jak magnan, żelazo, miedź, fosfor. Składniki te powinniśmy dostarczać pomidorom już w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Nie zapominajmy oczywiście o azocie. Nawożenie saletrą amonową powinniśmy wdrożyć już po trzech tygodniach od posadzenia. Stosowanie nawozów mineralnych zagwarantuje pomidorom idealny start przez pierwsze tygodnie po posadzeniu.

 

Gdy pomidory zaczną kwitnąć, wprowadzamy dodatkowo bor, który możemy aplikować dolistnie. Regularne dostarczanie tych składników sprawi, że pomidory będą odporniejsze na choroby i infekcje. Tak jak my potrzebujemy odpowiednich minerałów, byśmy byli zdrowsi i silniejsi, tak pomidory potrzebują odpowiedniego nawożenia, byśmy mogli cieszyć się pięknymi, zdrowymi owocami. Pomidory z wdzięcznością przyjmą także nawożenie wapniem – możemy użyć w tym celu saletry wapniowej. W nawożeniu pomidorów najlepiej sprawdzają się chelaty – rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu są bardzo dobrze przyswajane. Pomidory nawozimy przez cały ich okres kwitnienia i dojrzewania. Wstrzymujemy nawożenie dopiero wtedy, gdy owoce są już dojrzałe i gotowe do zebrania.

 

Na początku wspomnieliśmy o deformacjach pomidorów, które ogrodnicy zauważają zazwyczaj latem. Lipiec jest dla nas pewnym testem – wtedy okazuje się, jak dobrze zadbaliśmy o nasze pomidory. Źle nawożone pomidory, które mają nieuzupełnione braki, będą miały pożółkłe, przesuszone liście.

 

Pamiętanie o regularnym, a także odpowiednim nawożeniu, zagwarantuje ci zdrowe i obfite plony!

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl