Pomidory, to jedne z najbardziej popularnych oraz lubianych warzyw. Często pomidory uprawiane są w przydomowych ogródkach czy na balkonach. Jednak warzywo to, jest wymagające i potrzebuje specjalnego traktowania, aby wydało piękne owoce, które zachwycą smakiem. Dla bardziej doświadczonych i cierpliwych ogrodników, pomidory można wyhodować z nasion, początkowo prowadząc uprawę w domu. Jeśli ktoś nie ma wystarczająco czasu oraz miejsce na parapetach, może kupić gotowe rozsady.

Jakie rozsady można sadzić?
Każda rozsada powinna być zdrowa, bez oznak chorób na liściach czy łodydze. Powinna mierzyć około 15-30 cm i posiadać od 5 do 7 liści. Jej system korzeniowy powinien być odpowiednio rozbudowany. Każda rozsada, zanim trafi do gruntu czy szklarni, powinna być zahartowana. Hartowaniu poddajemy rośliny przez kilka dni, przed wysadzeniem, najlepiej wybierając dni spokojne, bez wiatru czy gwałtownych opadów deszczu, a także nie wystawiając roślin bezpośrednio na ostre słońce. Początkowo zaczynając od krótkiego wietrzenia, z czasem możemy wydłużyć czas.

Kiedy najlepiej sadzić pomidory do gruntu?
Nasze sadzonki do gruntu powinny trafić nie wcześniej niż po 15 maja. Zgodnie z tradycją, po „zimnej Zośce” nie powinno być wiosennych przymrozków i nasze rozsady będą bezpieczne. Ziemia powinna być przekopana na wiosnę oraz odpowiednio nawożona kompostem. Ważne jest, aby gleba miała odpowiednie pH 5,5-6,5. Do sadzenia wybierzmy dzień pochmurny, ale pamiętajmy aby ziemia była dobrze wygrzana, wtedy rozsada lepiej się przyjmie. Nie narażajmy naszych pomidorów na poparzenie słoneczne, które może im zaszkodzić.
Rozsady w gruncie sadzimy z zachowaniem odległości od 35-50 cm między roślinami. Optymalne jest, aby na każdym 1m2 znalazły się 3-4 rośliny. Pomidory sadzimy do wcześniej wykopanych dołków, pamiętając by system korzeniowy był dobrze rozłożony i nie poplątany. Pomidory możemy sadzić do wysokości pierwszych liści, ponieważ roślina ta ma zdolność wytwarzania korzeni z łodygi. Każdy pomidor wymaga podpory, dlatego zaraz po wsadzeniu do gruntu, należy zapewnić jemu podporę w postaci np. drewnianej tyczki, do której przywiążemy pomidory. Możemy również zbudować konstrukcję nad pomidorami i prowadzić je po sznurku. Po umieszczeniu rozsad w gruncie, ważne jest, aby je podlać, nie lejąc wody po liściach.

Pomidory w szklarni
Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, dlatego też częściej spotyka się uprawę tych roślin w szklarni, gdzie mają zapewnioną wyższą temperaturę niż te posadzone w gruncie. Jeśli decydujemy się na uprawę pomidorów w naszej szklarni, możemy je umieścić nawet przed 15 maja, pamiętając, aby w mroźne noce zapewnić im stałą, powyżej 0 oC temperaturę. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, związanymi z dogrzewaniem tuneli. Zasady co do sadzenia rozsad są podobne, jak prowadzenie uprawy w gruncie. Każdy pomidor musi mieć zapewnione wystarczające miejsce na swój rozwój. Gleba powinna być żyzna, nagrzana, o odpowiednim pH. W szklarni również możemy prowadzić uprawę w doniczkach, pamiętając aby każda z nich miała otwory, by nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Każdą rozsadę, musimy podeprzeć oraz obficie podlać, po umieszczeniu w miejscu docelowym.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl