Pigwowiec to krzew owocowy i ozdobny. Jego owoce są doskonałe na nalewki, przetwory, lub może być dodawany do herbaty zamiast cytryny. Pigwa i pigwowiec, wbrew podobieństwu nazw własnych to inne, choć często mylone rośliny. Ich owoce znajdują podobne zastosowania, ale nie tak łatwo jest odróżnić je po wyglądzie. Czym więc różni się pigwa od pigwowca?

Pigwowiec pochodzi z Japonii, gdzie rośnie na wysokości 100-2100 m, na zboczach oraz brzegach rzek i jezior. W naszych europejskich krajach gatunek ten jest uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na swoje walory dekoracyjne – ozdobne kwiaty. Jednak duży potencjał użytkowy owoców pigwowca sprawił, że obecnie uprawiany jest w całej strefie umiarkowanej.
Pigwowiec japoński to krzew o wysokości ok. 1 m, silnie rozłożystym, gęstym, z licznymi pędami ciernistymi i rozgałęzionymi. Omawiana roślina ma liście odwrotnie jajowate, piłkowane, ciemnozielone, lśniące, nieco skórzaste, o dużych, trwałych przylistkach. Liście maja długość do 5 cm, opadają na zimę nie zmieniając koloru. Kwiaty są ceglastoczerwone, o średnicy do 3 cm, rosnące w pęczkach po 1-6, głównie w dolnej części krzewu. Kwitną w kwietniu, czasem także jesienią razem z owocami. Kwiaty innych odmian tego gatunku mogą mieć kolor biały, pomarańczowy, różowy lub są dwukolorowe. Owoce są kuliste, o nieregularnym kształcie i zróżnicowanej wielkości, budowie małych jabłek, o średnicy do 5 cm i masie nie przekraczającej 50 g. Niedojrzałe są zielone i nagie, a gdy dojrzeją – żółkną i pokrywają się woskową warstwą. W bardzo dużej komorze nasiennej, o skórzastej wyściółce, rozwija się ok. 50-80 nasion. Nasiona nie są ze sobą pozlepiane galaretowatą masą, co ma miejsce u pigwy.

Żaden owoc, który rośnie w Polsce nie zawiera tyle witaminy C, co pigwowiec. Ma on bardzo ciekawą cechę, mianowicie nie przyjmuje metali ciężkich, Dlatego też niezależnie od miejsca, gdzie rośnie, jego owoce są czyste i zdrowe. Są bardzo twarde i mają lekko kwaskowaty smak. Nie próbujcie jeść ich na surowo – nie są zbyt smaczne.
W dodatku nasiona są trujące, więc nie wolno ich spożywać na surowo pod żadnym pozorem. Jednak po przetworzeniu pigwowce stają się bardzo smaczne i cenione. Mają dużo pektyn, witaminy C, a także kwasy organiczne i sole mineralne.
Napar z nasion pigwy łagodzi niestrawność oraz pomaga również pozbyć się zgagi. Jest zalecany również przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, uszkodzeniach śluzówki żołądka.
Owoce pigwowca warto wykorzystać w naszej kuchni na różnego rodzaju przetwory – konfitury i dżemy. Można też sporządzić z nich syrop: drobno pokrojone, surowe owoce zasypać cukrem i poczekać aż puszczą sok. Zapasteryzować lub trzymać w lodówce. Syrop taki doskonale zastępuje cytrynę w herbacie. Z pigwowca warto też sporządzić aromatyczną nalewkę.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl