Sezon truskawkowy niestety każdego roku musi się zakończyć – jest to jego nieuchronna część, choć wiele osób nad tym ubolewa. W artykule poruszymy 3 kluczowe zasady, których powinniśmy się trzymać po zakończeniu zbiorów.

Warto zacząć od zadania sobie pytania: dlaczego pielęgnacja truskawek po zbiorach jest ważna? Czy fakt pozostawienia truskawek bez zadbania o nie zmieni coś w kolejnym roku? Osoby, które zakładają, że uprawa truskawek kończy się na dbaniu o nie podczas zbiorów bardzo się mylą. Kolejny sezon zależy właśnie od tego jak zadbamy o rośliny w tym szczególnym czasie. Najbardziej zadbajmy o te rośliny, które mają około roku i dwóch lat – to one mają największą szansę na kwitnienie w przyszłym roku. Te trzy letnie i starsze powinniśmy sukcesywnie zastępować nowymi sadzonkami.

KROK 1: Pozbądź się chwastów i rozłogów.

Po zakończonych zbiorach powinniśmy pozbyć się wszystkich zgniłych owoców, chwastów i rozłogów. Jeśli nie wykonamy tego po zbiorach to w przyszłym roku, wiosną, będziemy mieli naprawdę dużo pracy! Nie wspominając o tym, że pozostawienie truskawek wśród chwastów i rozłogów negatywnie wpłynie na ich rozwój. Rozłogi konkurują z rośliną o światło i wodę – pozostawiając je w takim stanie przykładamy rękę do osłabiania rośliny.

KROK 2: Usuń stare liście.

Błędem jest pozostawianie starych liści do następnego sezonu. Liście, które wykazują choroby powinny być usuwane natychmiast żeby zaprzestań jej rozmnażania. Najlepiej robić to po około trzech tygodniach od zbiorów. Jak to wygląda w praktyce? Cały zabieg polega na ścięciu wszystkich roślin do ok. 5cm, jednak nie powinniśmy tego robić w przypadku bardzo młodych krzaków truskawek.

KROK 3: Pamiętaj o nawadnianiu i nawożeniu.

Coraz częściej wrzesień zaskakuje nas piękną pogodą, a my zaskakujemy nasze truskawki brakiem nawadniania w tym okresie. Podczas słonecznych dni pamiętajmy o nawadnianiu tych roślin. Oprócz tego warto skupić się na pozbyciu się grzybów, bakterii, szkodników i ich jaj. Nawożenie i opryski do praktyki, które powinny nam towarzyszyć przez cały okres po zbiorach. Możemy do tego wykorzystać preparaty zakupione w sklepie lub nawozy naturalne.

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się pięknymi i obfitymi zbiorami w przyszłym roku. Na podsumowanie tego krótkiego artykułu zostawiamy ściągę:

Jak powinna wyglądać pielęgnacja truskawek po zbiorach? Zaczynamy od odchwaszczania, pozbywania się rozłogów i chwastów. Usuwamy stare liście i zajmujemy się opryskami oraz nawożeniem. Trzy kluczowe kroki.

 

Źródła:
www.decoria.pl
www.krysiak.pl
www.ogrodinfo.pl


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl