Letnie cięcie drzew pestkowych

Tuż po zbiorze owoców wiśni i czereśni możemy przycinać te drzewa. Latem drewno tych drzew  jest najmniej narażone na choroby, a regularnie odmładzanie poprawi ich kwitnienie i owocowanie. Zabieg ten wykonujemy zawsze w słoneczny dzień. Duże rany smarujemy preparatem maścią ogrodniczą, preparat ten przyspieszy gojenie się ran. Jeżeli mamy wiele małych ran powstałych po cięciu, to drzewa należy opryskać preparatem grzybobójczym.

Większość odmian wiśni owocuje na pędach jednorocznych i jeśli drzewa nie przyciniemy, owocowanie będzie przesuwać się ku wierzchołkowi. Cięciem zmusimy roślinę, by wykształciła jak najwięcej młodych przyrostów. Wiśnie to gatunek, który bardzo zagęszcza koronę i dlatego trzeba prześwietlać i odmładzać je co roku. Po zbiorach owoców widać wiele starych, zwisających ogołoconych pędów. Należy je bezwzględnie usunąć, ponieważ w następnym sezonie nie będzie na nich owoców. Wiśnie szybko reagują na cięcie wytwarzając dużo drobnych pędów kwiatowych. Dlatego potrzebne jest systematyczne przycinanie pędów i odmładzanie wiśni.

Czereśniowe drzewa nie mają tendencji do zagęszczenia jak wiśniowe, ale za to rosną wysoko i tworzą szeroką koronę – niejednokrotnie przysłaniając inne, sąsiednie rośliny. Szczególnie duże rozmiary osiągają odmiany szczepione na podkładce czereśni ptasiej, dlatego tak ważne jest letnie cięcie, które pozwoli na utrzymanie rośliny w odpowiednich dla nas rozmiarach. A zatem prześwietlamy koronę, skracając konary i zcinamy wierzchołek do rozmiarów, jakie nam odpowiadają. Czereśnie mają luźniejsze korony w porównaniu z drzewami wiśni, a owoce pojawiają się na starszych pędach. Warto jednak utrzymywać 4 m wysokość czereśni. Wtedy łatwiej bedzie nam wykonać potrzebne zabiegi oraz bez przeskód zerwiemy owoce.

Jeżeli w ciągu sezonu wegetcyjnego zauważyliśmy na pędach brązowe wycieki, to powinniśmy przyłożyć się do cięcia i ochrony tego drzewa. Wycieknięte soki to nic innego jak bakterie wywołujące raka drzew. Kolejna choroba – brunatna zgnilizna drzew chrakteryzuje się tym ,że niektóre gałązki na końcach zamierają, liście zasychają i drzewo z czasem zamiera. W obu przypadkach, jeżeli choroba występuje w znacznym nasileniu, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie drzewa i jego spalenie. Zapobiegnie to zarażanie zdrowych roślin. Jeżeli choroba dopiero zaczyna atakować nasze wiśnie lub czereśnie, to koniecznie należy wyciąć chore pędy ok. 10 cm poniżej zmienionego miejsca.  Po takim sanitarnym cięciu konieczna jest ochrona chemiczna, żeby zahamować rozprzestrzenianie się chorób. Warto zastosować Miedzian 50 WP, pamiętajmy jednak, że ważny jest również termin jego zastosowania. Jeżeli dopiero teraz zaobserwowaliśmy niepokojące objawy warto przyciąć i opryskać drzewa. Ale środek ten najlepiej stosować zapobiegawczo od początku wiosny, gdy tylko ruszy wegetacja. Środek ten stosujemy przemiennie z innymi preparatami grzybobójczymi i zawsze zgodnie z zaleceniami na etykietach dołączonych do każdego środka.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl