Jak zwalczać pędraki w ogrodzie?
Chrabąszcz majowy to powszechnie znany nam owad latający, którego larwa, czyli pędrak stanowi bardzo duże zagrożenie w naszych ogrodach. Ze względu na to, że pędrak chrabąszcza występuje bardzo często, istotna jest ochrona roślin i wiedza, jak walczyć z tym szkodnikiem. Zobaczmy więc, jakie metody ochrony roślin użyć przeciwko tym szkodnikom traw bytującym w ziemi.
Larwa pędraka jest dość mało ruchliwa, ale mimo to bardzo dobrze radzi sobie w trakcie żerowania na korzeniach wielu roślin. Pędrak, ale i dorosły osobnik, którym jest chrabąszcz majowy, zimuje w glebie na ok. 1 m głębokości. Taka głębokość pozwala mu na uniknięcie mrozów, które w znaczący sposób mogłyby go uszkodzić i nie pozwolić na prawidłowy rozwój w przyszłym roku. Dorosłe chrabąszcze majowe są bardzo często zauważalne w kwietniu i maju, kiedy to wychodzą z ziemi i zaczynają obgryzać liście drzew, zwłaszcza tych owocowych. Samice, które zostaną zapłodnione wracają z powrotem do ziemi, lecz tym razem zakopują się na głębokości około 20 cm i tam składają po 10-30 jaj. Jaja te nie znajdują się w jednym miejscu, ponieważ samice chrabąszcza majowego rozkładają je na kilka złoży. Całkowity rozwój jaj trwa mniej więcej 6 tygodni, a po tym czasie wylęgają się z nich drobne larwy pędraków. Szkodniki te żyją w próchniczej warstwie gleby i tam początkowo żywią się częściami roślin, które ulegają rozkładowi. W drugim roku po wylęgu zasięg ich żerowania się zwiększa i zaczynają atakować korzenie roślin. Nie robią one tego w grupie, lecz pracują pojedynczo, natomiast i tak stwarza to dość wysoki próg zagrożenia.
Pędraki w trawniku są bardzo niepożądanym gościem, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy żerowania tych szkodników, dzięki czemu będziemy mogli w odpowiednim czasie rozpocząć zwalczanie pędraków. Nie mając tej wiedzy, możemy się znaleźć w bardzo ciężkim momencie, w którym trudno nam będzie przeprowadzić prawidłowe zwalczanie pędraków.
Zwalczanie:
Podczas przeglądania roślin i zauważeniu pierwszych oznak żerowania tych szkodników, powinniśmy wiedzieć, jak walczyć nie tylko z larwami, ale i dorosłymi osobnikami, które w szybki sposób się rozmnażają. Dobrą metodą, ograniczającą ilość chrabąszczów jest strząsanie ich z drzewek, pod którymi rozkładamy płachty. Zabieg ten wykonujemy nocą, ponieważ temperatura wtedy jest niższa, dzięki czemu owady są lekko odrętwiałe i spadną na przygotowany materiał. Owady te możemy sparzyć wrzątkiem i wysuszyć, a następnie wykorzystać na karmę dla ryb, drobiu i trzody chlewnej. Jeśli owadów jest dużo i ręczne ich zbieranie nie wystarcza, drzewa i krzewy możemy opryskać jednym z aktualnie dopuszczonych preparatów ochrony roślin (np. Mospilan 20SP). Dodatkowo możemy zadarnić jak największą powierzchnię, by samice nie miały możliwości wkopania się w glebę w celu złożenia jaj.
Przy zwalczaniu pędraków w trawniku i w glebie warto przeprowadzić wzruszanie gleby, dzięki czemu wydobędziemy część szkodników na powierzchnię. Szkodniki, które pojawią się na powierzchni ziemi, będą pokarmem dla ptaków lub zgina samoistnie z powodu wysokich temperatur i słońca. Do walki z pędrakami możemy wykorzystać preparaty nicieniowe, które tworzą środowisko niesprzyjające do rozwoju pędraków.
Pędraki w naszym ogrodzie mogą wyrządzić naprawdę poważne szkody, lecz mając podstawową wiedzę na temat ich żerowania i tego, w jaki sposób można z nimi walczyć, mamy dużo większe prawdopodobieństwo na ocalenie naszych roślin i trawników.