Pasteryzacja jest metodą konserwacji różnorodnych przetworów w temperaturze od 75 do 100 °C. Tak wysoka temperatura niszczy grzyby i bakterie, tym samym zostawiając wszystkie wartości odżywcze w utrwalanym produkcie. Pasteryzacja nie pozbawia przetworów ani charakterystycznego smaku ani zapachu.
Pasteryzację można przeprowadzić w dwa różne sposoby. Wyróżniamy pasteryzację na mokro (tradycyjną) oraz na sucho (w piekarniku).
Podczas pasteryzacji na mokro, umieszczamy słoiki z przetworami w garnku z wodą. Można to zrobić jednak w sposób bardziej prosty, bez dodatkowego garnka, umieszczając słoiki w piekarniku, który znajduje się w każdej kuchni.
Pasteryzację w garnku z wodą możemy zastosować do wszystkich słoików typu „weck”. Takie słoiki mają uszczelnienie w postaci gumki, która nie lubi pasteryzacji na sucho, dlatego tego typu słoiki powinny być pasteryzowane tylko „na mokro”.
Słoiki umieszczamy w garnku z wodą o temperaturze zbliżonej do zawartości słoików, tak aby nie stykały się ze sobą oraz ze ściankami garnka. Woda powinna całkowicie przykrywać słoiki. Naczynie, w którym umieszczone są nasze przetwory, ogrzewamy zgodnie z czasem, jaki jest podany w przepisie do sporządzania przetworów. Najlepiej, aby słoiki były stopniowo chłodzone, poprzez wymianę wody na zimniejszą, można też umieścić słoiki na deseczkę lub ściereczce.
Pasteryzacja na sucha polega na umieszczeniu słoików w piekarniku. Przelane przetwory do słoików, stawiamy na blaszce, aby się nie stykały ze sobą, tak samo jak nie mogą w garnku w pasteryzacji na mokro i wstawiamy do zimnego piekarnika. Temperaturę powinniśmy ustawić na około 130ºC. Proces pasteryzacja zazwyczaj trwa 30-40 minut, podczas tego czasu nagrzeje się piekarnik oraz zawartość słoików. Po zakończonej pasteryzacji, piekarnik wyłączamy oraz lekko uchylamy drzwiczki, aby słoiki powoli stygły przez kolejne 30 minut. Po tym czasie, wciąż gorące słoiki wyjmujemy i ustawiamy na ściereczce na blacie do całkowitego ostygnięcia.