Chociaż papryka jest warzywem dość egzotycznym, zadomowiła się w Polskiej kuchni na dobre. Jej charakterystyczny, ostry smak dodaje potrawom wyjątkowego charakteru. Wielu ogrodników i działkowiczów obawia się jej uprawy – jest to w końcu warzywo z zupełnie innego zakątka świata. A jednak rosnące z roku na rok temperatury w Polsce sprawiają, że nasze działki mogą nadawać się idealnie do hodowli papryki.
Papryka przywędrowała do nas z Ameryki Południowej – kontynentu, w którym panują wysokie temperatury niezależnie od pory roku. Dla niej poniżej 15 stopni Celsjusza to już mróz. Poza tym, papryka lubi żyzne gleby, bardzo bogate w próchnicę, a przy tym przepuszczalne. Ziemia nie powinna być ani zbyt zasadowa, ani zbyt kwaśna. W Polsce papryka uprawiana jest tylko i wyłącznie z rozsady, bardzo często w podgrzewanych tunelach foliowych. Używanie takich konstrukcji daje nam większe szanse na atrakcyjniejsze, zdrowsze plony. Papryka jest warzywem bardzo wrażliwym na wiatr. Istotne jest więc ochronienie jej przez wietrzną pogodą. Dużą zaletą papryki jest także jej szybkie owocowanie.
Co do materiału siewnego papryki, mamy tutaj ogromny wybór. Możemy zdecydować się na paprykę wczesną lub późną, o różnych kolorach, kształtach i smakach jej owoców. Papryka niekoniecznie musi być ostra – niektóre z jej odmian są słodkie. Uprawę tego warzywa możemy więc dostosować całkowicie do naszych warunków, oczekiwań i upodobań.
Przeciętnie wysiewamy paprykę w marcu – oczywiście, w przypadku odmian późniejszych, termin może być przesunięty w czasie. Przygotowanie rozsady może zająć bardzo dużo czasu – nawet do dwóch miesięcy. Gdy rośliny osiągną fazę 6 liści, możemy przesadzić je do stałego stanowiska. Pamiętajmy, by przez pierwsze tygodnie nie podlewać papryki zbyt obficie. Jeżeli będzie ona dostawać zbyt dużo wody, zacznie się rozwijać roślina, która może za bardzo się rozrosnąć. Obfite podlewanie papryki rozpoczynamy w momencie, gdy zawiązują się pierwsze owoce. Są one dojrzałe, gdy osiągną kolor wskazany na opakowaniu danej odmiany.
Przy uprawie papryki, nie możemy zapominać o odpowiednim nawożeniu. W przypadku tego warzywa, szczególnie istotne jest stosowanie fertygacji. Zabieg ten polega na wymieszaniu nawozu z wodą i podlewaniem takim specyfikiem naszych papryk. W ten sposób odżywimy korzenie oraz upewnimy się, że odpowiednie wartości odżywcze dostaną się do łodyg. Poza tym, przy kwitnącej papryce stosujemy także bor, który wspomaga proces zawiązywania nowych owoców. Jeżeli liście naszej papryki tracą zielony kolor, oznacza to, że traci ona dużo żelaza – oczywiście, niedobory trzeba uzupełnić, byśmy mogli cieszyć się atrakcyjnymi plonami. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć specjalne nawozy, które zawierają wszystkie niezbędne minerały niezbędne do zdrowego rozwoju papryki.