Paprotka doniczkowa – popularne odmiany, uprawa i pielęgnacja

Paprocie to najstarsza grupę roślin, które porastają naszą planetę. W naturalnym środowisku możemy spotkać je niemal na każdym kontynencie. Ilość gatunków może przyprawić o zawrót głowy a jest ich około 10000. Nic, więc dziwnego, że część z nich trafiła pod nasze dachy Każda paprotka doniczkowa jest ciekawą ozdobą wnętrza, dlatego warto dowiedzieć się jak uprawiać i pielęgnować te rośliny.

Paprotka w domu ma pewne wymagania, które trzeba spełnić aby jej hodowla się powiodła. Po pierwsze musi być ustawiona na odpowiednim stanowisku – miejsce półcieniste, do którego docierają rozproszone promienie słoneczne. Ważna jest temperatura panująca w pomieszczeniu – 18-25°C. W czasie zimowego spoczynku ta wartość powinna być nieco niższa. Hodowla paproci wymaga też zapewnienia roślinie odpowiedniego podłoża, najlepiej sprawdzi się gleba żyzna i przepuszczalna. Ważne też by miała lekko kwaśny odczyn. Niezależnie od odmiany, każda paproć lubi wilgoć i nie toleruje przesuszenia. Z drugiej strony jednak nie można dopuścić aby stała w wodzie. Ważna jest też pielęgnacja paprotki w formie regularnego zraszania.
Nefrolepis wyniosła
W sprzedaży możemy spotkać się z licznymi odmianami tego gatunku, zróżnicowanymi pod względem wielkości jak i odmiennymi liśćmi. Gatunkiem wartym naszej uwagi jest Nephrolepis cordifolia, charakteryzujący się wzniesionym pokrojem i sztywnymi liśćmi.

Zanokcica gniazdowa
Bardzo ciekawą paprocią wartą polecenia, do uprawy jest Asplenium nidus. To tropikalna roślina występująca m.in. w Azji i Afryce. Rodzaj Asplenium obejmuje setki gatunków, a Asplenium nidus jest przykładem epifita. Przy sprzyjających warunkach uprawy jej liście mogą osiągnąć ponad metr długości i kilkanaście centymetrów szerokości.

Adiantum
Paproć ta jest bardzo delikatna i subtelna. O jej wyjątkowości świadczą łukowato wygięte liście, składające się z licznych wachlarzykowatych listków. Paprotka dość odporna na niekorzystne warunki, tak więc może być uprawiana również w kuchni oraz łazience.

Cyrtomium sierpowate
Na uwagę zasługuje także Cyrtomium falcatum, zaliczane do rodziny Aspidiaceae. Gatunek charakteryzuje się pierzastymi, bardzo mocnymi i skórzastymi liśćmi. Może nie przypomina za bardzo paproci, ale jest bardzo dekoracyjna i wytrzymała na niekorzystne warunki otoczenia. Lubi stanowiska widne, ale nie pełne słońce.

Łosie rogi
Nie sposób nie wspomnieć o bardzo atrakcyjnej i wyjątkowej w swojej oryginalności paproci Platycerium. Możemy się spotkać także z nazwą płaskla. Pochodzi z Australii i zachwyca oryginalnością ulistnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje liści tej rośliny, a mianowicie dolne, brązowawe i pomarszczone stanowią podstawę dla liści górnych, głęboko wyciętych, zarodnikonośnych.

Ciemnotka okrągłolistna
To doskonała do uprawy w mieszkaniu paproć (Pellaea rotundifolia). Jest to roślina o niskim i zwartym pokroju, liście z czasem rozkładają się na boki. Osiąga od 20 do 40 cm wysokości. Łodyga, na której osadzone są liście, jest płożąca lub wyprostowana, ciemnobrązowa, pokryta lekko różowymi łuskami oraz włoskami.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl