Nawożenie drzew owocowych jest bardzo ważne w zachowaniu odpowiedniego wzrostu i rozwoju roślin. Jeśli prawidłowo dobierzemy nawozy oraz ich dawki, wtedy wzmocnią rośliny i zapewnią im zdrowe owocowanie. Dowiedz się kiedy rozpocząć nawożenie drzew owocowych wiosną i jakie nawozy wybrać.
Czym nawozić drzewa owocowe na wiosnę?
Nawożenie drzew owocowych wiosną można przeprowadzić za pomocą nawozów organicznych (np. obornik lub kompost) i mineralnych. Nawozy mineralne mogą występować w postaci granulowanej lub do rozpuszczenia w wodzie, najczęściej są one wieloskładnikowe. Nawozy rozsypujemy na ziemi wokół końców korzeni. W przybliżeniu, będzie to strefa podobna do zasięgu gałęzi korony.
Mineralne nawożenie drzew owocowych wiosną powinno składać się z 3 najważniejszych makroelementów: azotu, potasu oraz fosforu. Pamiętajmy, że równie ważne są mikroelementy takie jak: wapń, magnez, bor czy żelazo, które trzeba uzupełniać, szczególnie jeśli na drzewach widać objawy ich niedoborów. Wybierając nawóz zwróćmy uwagę aby zawierał cały zestaw makro- i mikroelementów.
Młode drzewka owocowe po posadzeniu w pierwszym roku zasilamy w połowie maja, drugą dawkę w połowie czerwca. Dzięki temu do jesieni otrzymamy mocne przyrosty potrzebne do utworzenia korony. Jeśli wzrost roślin w pierwszym roku jest silny, ograniczamy jego stosowanie. Starsze drzewa owocowe nawozimy mniejszą dawką azotu, ponieważ rosną wolniej niż młode rośliny. Średnio co 3-4 lata wykonujemy wapnowanie gleby a najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu jest jesień. Wskazaniem do wykonania wapnowania jest zbyt niski odczyn pH, który łatwo możemy sami zbadać.
Dawkowanie nawozów
Pod drzewa owocowe dobrze jest zastosować ściółkę z obornika lub kompostu. Kompost rozkładamy warstwą o grubości ok. 2-5 cm wokół roślin i delikatnie mieszamy z glebą. Obornik możemy wymieszać z ziemią przed sadzeniem drzew owocowych w dawce 120 g na 1m². Po zastosowaniu nawóz ulega całkowitemu rozpadowi i wchłonięciu w okresie 1 miesiąca, poprawiając strukturę gleby, a tym samym uwalniając potrzebne składniki odżywcze. Z obornika granulowanego można przygotować roztwór wodny, którym można podlewać rosnące już drzewka owocowe.
Wiosenne nawożenie azotem młodych drzewek owocowych należy zastosować na przełomie marca i kwietnia. W pierwszym roku oraz drugim stosujemy 50 g azotu, w trzecim i czwartym – 80 g. Jeśli w poprzednim roku przyrosty były duże, zastosujmy nawożenie w pomniejszonych dawkach.
Nawożenie drzew owocowych fosforem możemy wykonać stosując nawóz wieloskładnikowy lub mączkę kostną. Fosfor wspomaga owocowanie drzew oraz stymuluje wczesne formowanie korzeni. Wiosenne nawożenie wieloskładnikiem stosujemy w dawce 4-6 kg/100m². Z kolei podczas sadzenia drzew owocowych do wykopanego dołka warto dosypać mączki kostnej. Wolno rozkłada się w glebie, a co za tym idzie jest nawozem długo działającym.
Nawożenie drzew owocowych potasem wpływa na smak oraz wybarwienie owoców, ale także na produkcję składników potrzebnych do wzrostu samej rośliny. Chroni także przed chorobami oraz zapewnia równowagę w przyswajaniu azotu. Jeśli drzewa wytwarzają dużo liści zaś kwiaty pojawiają się sporadycznie, może to oznaczać, że roślina jest przenawożona azotem. W celu zapewnienia równowagi między azotem a potasem warto stosować nawozy potasowe, takie jak siarczan potasu. Przed owocowaniem zastosujmy dawkę 3-6 kg na 100 m², w trakcie 2-4 kg. W nawozie organicznym jakim jest popiół drzewny także znajdziemy te składniki. Najlepiej łączyć go razem z kompostem dawce 30-50 g na 1m².