Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie jest podlewanie. Większość roślin wymaga regularnego nawadniania, a szczególnie jest to niezbędne w okresach suszy. Ma ono ogromny wpływ na prawidłowy wzrost roślin, obfite kwitnienie i plonowanie. Oszczędzanie wody w ogrodzie ma duży wpływ na całościowe koszty utrzymania ogrodu.

Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Ograniczenie start wody podczas podlewania

Na wąż ogrodowy można założyć końcówkę ze spryskiwaczem, który oszczędza wodę i pozwala dokładnie zraszać rośliny. Podlewać warto w dni bezwietrzne, aby woda nie była rozwiewana przez wiatr. Dobrze też jest gromadzić w beczce deszczówkę i w miarę możliwości wykorzystać ją do podlewania.

Woda powinna dotrzeć do korzeni roślin

Częste podlewanie małymi ilościami wody nie jest wskazane. Lepiej jest podlewać ogród rzadziej, ale za to bardziej obficie. Wówczas woda wsiąknie głębiej pod powierzchnię gleby i dotrze do aż korzeni roślin.

Ograniczanie wyparowywanie wody z gleby

Ogród najlepiej podlewać wieczorem. W nocy jest chłodniej i mniejsza ilość wody wyparowuje z gleby. Konieczne jest także ściółkowanie gleby. Warstwa ściółki na powierzchni gleby spowalnia odparowywanie wody z gleby. Ściółkowanie wykonywać najlepiej wiosną, gdy gleba jest jeszcze dostatecznie wilgotna. Jeżeli jednak nieco się opóźni się ten zabieg i ściółkowanie będzie przesunięte na lato, należy wykonać to bezpośrednio po obfitym podlaniu roślin.

Obraz bez nazwy GettyImages-157558095-57a20b925f9b589aa9dc71bb


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl