Czas na ostanie porządki przed zimą

Listopad to czas na ostatnie porządki w ogrodzie i przygotowania do zimy. Temperatura na zewnątrz znacząco spada, a w nocy zaczynają pojawiać się przymrozki – to również ostatni moment, aby zabezpieczyć drzewka, krzewy oraz rośliny zimujące. Sprawdzamy, o czym należy pamiętać, kiedy listopad puka do ogrodu.

Zadbaj o trawnik
Tuż przed rozpoczęciem zimy szczególnej uwagi wymaga nasz trawnik. Przede wszystkim należy usunąć zalegające liście. Nie warto zostawiać ich przez zimę nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że mogą one stworzyć nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. To sprzyja gniciu trawy, rozwojowi pleśni śniegowej oraz pojawieniu się wielu chorób. Nawet jeszcze w listopadzie trawnik może wymagać koszenia. Trawę należy kosić dopóki rośnie, zbyt długa zacznie szybko gnić, a my będziemy mieli znacznie więcej pracy na wiosnę.

Zabezpiecz drzewka i krzewy
Ten miesiąc to ostatni moment, aby zadbać o drzewka owocowe i krzewy. Przede wszystkim należy usunąć tzw. ,,mumie” z gałęzi. Te zgniłe i zmumifikowane owoce na gałęziach, są źródłem wielu chorób, które mogą sprawić, że w przyszłym sezonie nie zbierzemy owoców z tych drzew. Na młode drzewka warto założyć specjalne opaski, które zabezpieczą ich korę przed zającami, sarnami oraz innymi nieproszonymi gośćmi. To również dobry moment na sprawdzenie ogrodzenia wokół posesji. Powinniśmy również zabezpieczyć korzenie drzew przed mrozem. Najlepszym sposobem będzie ściółkowanie z torfu, suchych liści lub kory wokół pni drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych.

Zbierz ostatnie warzywa
Nawet w listopadzie można zbierać jeszcze ostatnie warzywa z ogrodu (m.in..: jarmuż, seler, kalafior i kapusty). Późno zebrana kapusta świetnie nadaje się do kiszenia domowymi sposobami. Większe ilości można zakisić w beczkach, lecz jeśli nie mamy na to zbyt wiele miejsca, kilka słoików jest również dobrym wyjściem. W listopadzie możemy posiać również warzywa ozime – marchewkę, pietruszkę, czy koper. Jeśli nie ma jeszcze mrozów, a miesiąc jest stosunkowo ciepły.

Wykorzystaj odpady z ogrodu
Dobrze zarządzaj odpadami z jesiennego ogrodu. Pamiętaj, że zgodnie z prawem zabronione jest palenie liści, gałęzi czy trawy. Wszystkie organiczne odpady możemy przeznaczyć na kompost.
Nie zapominajmy o zabezpieczeniu narzędzi, mebli oraz akcesoriów ogrodowych. Szczególnie pamiętajmy o znalezieniu suchego miejsca dla urządzeń elektrycznych i spalinowych.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl