Wiosną to czas gdy do życia budzą się nie tylko rośliny, ale też ich wrogowie. Dlatego jeśli chcemy się cieszyć owocami z naszych drzew i krzewów to już w lutym/marcu powinniśmy wykonać pierwsze zabiegi.
Choroby i szkodniki roślin to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Walka z nimi często bywa nierówna, gdyż patogeny rozprzestrzeniają się bardzo szybko, a szkodniki rozmnażają niezwykle skutecznie. Jeśli jednak chcemy otrzymać obfite zbiory i podziwiać piękno ogrodowych roślin, powinniśmy podjąć próbę zwalczenia inwazji chorób i szkodników. Aby jednak nasze działania były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone we właściwym czasie i za pomocą odpowiednich środków.
Najtrudniejszym zadaniem jest ochrona roślin w uprawach ekologicznych. Wprawdzie rośliny wolne od chemii dają smaczniejsze i zdrowsze plony, ale utrzymanie ich w dobrej formie przez cały sezon może być dość trudne. Mimo to ochronę roślin warto rozpocząć od użycia preparatów naturalnych, a dopiero później sięgnąć ewentualnie po środki chemiczne.

Olej parafinowy na miseczniki
Miseczniki to szkodniki, które atakują roślinę (np. śliwa) odżywiając się jej sokiem, w konsekwencji wywołują powstawanie torbieli. Ukrywają się zwykle na dolnej stronie blaszki liściowej lub na pędach roślin.Choroba ta objawia się wydłużeniem, deformacją, brunatnieniem i zbyt wczesnym opadaniem owoców. Pierwszy zabieg ochronny wykonujemy na przedwiośniu, aby zlikwidować zimujące formy szkodnika (larwy zimują na pędach i właśnie wczesną wiosną rozpoczynają intensywne żerowanie). Do tego celu najlepiej wykorzystać preparaty olejowe. Oprysk ma na celu ochronę drzew owocowych (śliwa, jabłoń) oraz drzew i krzewów ozdobnych (np. cis, modrzew). Substancja pokrywa szkodnika gęstą cieczą i uniemożliwią mu oddychanie.

Opryski przeciw kędzierzawości liści brzoskwini
W okresie bezlistnym, konieczny jest też oprysk, zwalczający groźną chorobę grzybową brzoskwini i nektaryny– kędzierzawość liści. Zainfekowane liście grubną, twardnieją i marszczą się, a pędy kurczą się oraz zwiększają objętość średnicy. W sezonie drzewa przestają owocować i stają się bardziej podatne na szkodliwe działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. mróz), zaś pod koniec czerwca większość liści opada. Determinuje to roślinę do wypuszczania nowych , a tym samym przyczynia się do jego osłabienia i zmniejszenia kwitnienia w kolejnym roku. Kędzierzawość liści brzoskwiń to choroba, której można uniknąć dzięki zastosowaniu odpowiednich środków ochrony roślin. Do tego celu przydadzą się naturalne preparaty (wyciąg z krwawnika lub ze skrzypu) lub chemiczne (Miedzian 50 WP, ).

Uwaga! Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadza się dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6 °C.

Terminy oprysków drzew owocowych zależą nie tyle od samego kalendarza, co od fazy rozwoju roślin. Należy je po prostu obserwować, uwzględniając takie elementy, jak rozwój liści oraz pąków kwiatowych. Dalsze zabiegi będziemy opisywać w kolejnych częściach cyklu Ogrodnika.


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl