Opaski na drzewa owocowe to bardzo dobry sposób aby ograniczyć występowanie szkodników, które wędrują w dół pnia na przezimowanie lub w górę, ku koronie drzewa. W naszych ogrodach możemy stosować opaski z tektury falistej oraz opaski lepowe. Zakładamy je nie tylko na drzewa owocowe ale też na niektóre ozdobne. Zobacz jak i kiedy zakładamy opaski na pnie drzewk oraz jakie szkodniki możemy w ten sposób zwalczyć.

 

Wiele szkodników drzew owocowych zimuje w ziemi, w ukryciu pod liśćmi i w ściółce. Wiosną i latem wędrują w górę pnia ku koronie drzewa aby pożywić się soczystymi listkami i słodkimi owocami. Potem my zbieramy robaczywe wiśnie, czereśnie, jabłka, gruszki i śliwki. Późnym latem i jesienią szkodniki wędrują w drugą stronę. Po zakończeniu żerowania schodzą w kierunku ziemi, na przezimowanie.Właśnie te wędrówki możesz powstrzymać zakładając opaski na pnie drzew. Już w połowie maja warto było założyć opaski na pnie śliw przeciwko owocówce śliwkóweczce. Ponownie będziemy je zakładać jeszcze w sierpniu.

W czerwcu możemy także zakładać opaski na pnie jabłoni i grusz aby wyłapać takie szkodniki jak kwieciak jabłkowiec i owocówka jabłkóweczka.  Założenie takiej opaski zajmuje mniej niż minutę. Efekt jej działania jest na wiele tygodni. Opaskę zdejmujemy dopiero z drzewa i wymieniamy na nową, gdy zapełni się ona owadami.

 

Rodzaje opasek zakładanych na drzewa

 

W amatorskiej uprawie drzew owocowych wykorzystuje się dwa rodzaje opasek:

-opaski z tektury falistej (kartonowe),

-opaski lepowe (foliowa taśma pokryta substancją klejącą).

 

Opaski z tektury falistej mają tę zaletę, że nie musimy ich nawet kupować. Można wykorzystać stare, niepotrzebne kartony lub kupić tekturę falistą w rolce. Dodatkowo będziemy potrzebowali sznurek aby taką opaskę przywiązać do pnia drzew. Owady szukając kryjówek w nierównościach i spękaniach w korze drzew, wybierają wygodniejsze schronienie w pofałdowaniach tektury. Gdy opaski wypełnią się gąsienicami i larwami owadów, zdejmuje je się z drzew i niszczy (najlepiej je spalić). Przed zniszczeniem warto przyjrzeć się czy w tekturze nie ma larw owadów pożytecznych, które warto ocalić.

Przed założeniem opaski na pień drzewa zeskrobujemy spękaną korę, która stanowi schronienie dla owadów. Jeżeli samodzielnie przygotowujemy opaski, zadbajmy aby szerokość opaski wynosiła około 15 – 25 cm. Wysokość na jakiej należy ją  zamontować to od 50 cm do 1 metra powyżej powierzchni gleby. Tekturę owijamy wokół pnia drzewa podwójną warstwą, co zwiększa prawdopodobieństwo, że szkodnik wybierze właśnie opaskę jako schronienie. Na dole i górze opaskę przywiązujemy sznurkiem aby się nie zsunęła.

 

Opaski lepowe działają na nieco innej zasadzie. Szkodniki wędrujące wzdłuż pnia po prostu się do nich przyklejają i unieruchomione giną. Ich skuteczność jest większa niż w przypadku opasek z tektury, ponieważ szkodnik w zasadzie nie ma możliwości przejścia dalej przez opaskę lepową. Łatwiej będzie nam taką opaskę założyć, gdyż nie musimy jej przywiązywać sznurkiem (trzyma się na lep). Nie będziemy mieć jednak możliwości ocalenia owadów pożytecznych, gdyż wszystkie, zginą przyklejone do opaski lepowej. Kolejna ich zaleta to wydajność – nie trzeba ich owijać kilkoma warstwami, np. z 5m opaski lepowej owiniemy więcej drzew niż z takiej samej długości opaski z tektury falistej.

 


Pozostałe newsy

Mogilno

Przemysłowa 7a
88-300 Mogilno
tel: +48 (52) 354 85 57
fax: +48 (52) 552 37 41
e-mail: sekretariat@chp-pasze.pl